2016 yılı enflasyonu yüzde 8.53 oldu

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Ocak 03, 2017 09:31

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık ayı enflasyon verisini açıkladı. Buna göre Aralık ayında enflasyon yüzde 1.64 arttı. Aralık ayında enflasyon yıllık bazda ise yüzde 8,53 arttı. Beklenti yüzde 7,6 oranında gerçekleşmesiydi. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise yüzde 9,94 arttı. Enflasyon verisi ile ilgili konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "2017'de enflasyonda OVP'de sapma olmayacak" dedi.

Haberin Devamı

TÜFE’de  2016 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,64, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,53, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,53 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,78 artış gerçekleşti.

EN YÜKSEK ARTIŞ ALKOLLÜ İÇECEKLER VE TÜTÜN GRUBUNDA

Ana harcama grupları itibariyle 2016 yılı Aralık ayında endekste yer alan gruplardan gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 3,29, ulaştırmada yüzde 1,97, eğlence ve kültürde yüzde 1,42 ve ev eşyasında yüzde 1,28 artış gerçekleşti.

GİYİM VE AYAKKABIDA FİYAT DÜŞTÜ

Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 2,55 ile giyim ve ayakkabı oldu

Ana harcama grupları itibariyle 2016 yılı Aralık ayında endekste düşüş gösteren bir diğer grup ise yüzde 0,14 ile haberleşme oldu.

Yıllık en fazla artış yüzde 31,59 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti.

2016 yılı enflasyonu yüzde 8.53 oldu

TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre ulaştırma yüzde 12,36, çeşitli mal ve hizmetler yüzde 11,08, sağlık yüzde 9,73, eğitim yüzde 9,47 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarıdır.

Haberin Devamı

EN YÜKSEK ARTIŞ BU İKİ İLDE

26 bölge içinde, bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 10,09 ile Kastamonu, Çankırı, Sinop bölgesinde ve on iki aylık ortalamalara göre en yüksek artış yüzde 9,31 ile Adana, Mersin bölgesinde gerçekleşti.

2016 yılı enflasyonu yüzde 8.53 oldu

2017 OVP'DE SAPMA OLMAYACAK
Enflasyon verisi ile ilgili konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "2017'de enflasyonda OVP'de sapma olmayacak. Aralık enflasyonunun yüksek çıkmasında kur ve enerjiden gelen etki beklediğimiz seviyede" dedi.

HEDEFİN ÜZERİNDE KAPATTIK

Işık FX Başanalisti Gizmen Nalbantlı "Aralık ayında yüzde 8.53 artan enflasyon ile yılı Merkez Bankası’nın hedefinin oldukça üzerinde kapattık. Enflasyondaki yükselişte gıda fiyatlarında görülen düzeltmenin sona ermesi ve yapılan zamların etkisini görüyoruz. Özellikle yaz aylarında turizm sektöründeki sıkıntılar nedeniyle hizmet sektörü ve talepteki zayıflama gıda fiyatlarının yükselmesini sınırlıyordu. Çekirdek enflasyon tarafında ise kur geçişkenliğinin görülmeye başlandığını görüyoruz. Yılın ilk yarısında kurun gecikmeli etkileri çekirdek enflasyonu yukarı çekmeye devam etmesini bekliyorum.

Haberin Devamı

Yıllık bazda en yüksek artış yüzde 31.59 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Burada zamların etkisini görülüyor. Önümüzdeki ay ÖTV, köprü zamlarının etkileriyle enflasyonda yükseliş devam edebilir. İlk çeyrekte ayrıca petrol ve enerji fiyatlarındaki artış enflasyon üzerinde etkili olacaktır. Şubat ve Mart aylarında baz etkisiyle birlikte enflasyonda yükselişin devam edebileceğini düşünüyorum.

Üretici fiyatlarına baktığımızda ise kurdaki yükselişin etkisini net bir biçimde görüyoruz. Girdi maliyetlerinin artmasından kaynaklı %10’a dayanmış bir üretici fiyatları verisi görüyoruz.

GÖZLER MERKEZ BANKASI'NDA OLACAK

Enflasyondaki yükseliş sonrası gözler yine her zaman olduğu gibi Merkez Bankası’na çevrilecek. Aralık ayı toplantısında, döviz kuru hareketlerinin enflasyon görünümündeki iyileşmeyi sınırladığı belirtilmişti.

Haberin Devamı

Merkez Bankası’nın Ocak toplantısında alacağı karar önemli olacak. İç talepteki toparlanmanın yanında, kredi talebinde beklenen yükseliş bu yıl için enflasyon üzerinde yukarı yönlü risk oluşturuyor. Merkez Bankası enflasyonda yükseliş beklediğinden Ocak ayını pas geçebilir. Ancak ilk çeyrek rakamlarına göre Şubat veya Mart ayında faiz artırmak zorunda kalabilir.

Kurda ise 3.50-3.55 bandının yukarı kırılması ile 3.60 seviyesine doğru yükseliş devam edebilir."

 

BAKMADAN GEÇME!