GeriEkonomi 18 yaşından küçükleri çalıştırma yasağı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

18 yaşından küçükleri çalıştırma yasağı

Türkiye, ILO'nun ‘‘çocuk işçi çalıştırmayı yasaklayan’’ iki maddesine imza attı. Böylece, Türkiye'de 18 yaşın altındakilerin çalıştırılması yasaklandı. Bu konuda ulusal yasalar yeniden düzenlenecek.

Türkiye, mecburi çalıştırmayı düzenleyen ve çocuk işçi çalıştırmayı yasaklayan 29 ve 138 sayılı iki önemli ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) sözleşmesi daha onaylayarak, insan hakları alanında somut adım attı. 138 sayılı sözleşmeye göre, Türkiye'de 18 yaşın altındakilerin çalıştırılmaları yasaklandı. Ancak, gençlerin sağlığını, güvenliğini ve ahlakını tehlikeye düşürmeyecek dallarda yeterli öğrenim ve mesleki eğitim görmeleri koşuluyla, 16 yaşından itibaren gençlerin çalışması ulusal yasalarla düzenlenecek.

29 ve 138 sayılı ILO sözleşmelerinin onayına ilişkin iki kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece Türkiye, sanayide çalışan binlerce çocuk işçinin ‘ayıbından kurtulmak’ için yeni bir sürece girdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan, ‘İnsanlık ayıbı ve suç’ olan çocuk işçiliğinin önlenmesi için 60 iş müfettişinin özel olarak eğitildiğini, bu sayının artırılacağını belirtti.

38 SÖZLEŞME TAMAM

Çağan, ILO sözleşmelerinin tam olarak uygulanması, Türkiye'de çalışma koşullarının iyileştirilmesi için, sosyal taraflar ve ilgili kuruluşların katılımıyla sürekli bir komisyon kurduklarını belirtti. Türkiye'nin onayladığı ILO sözleşmesi sayısının 38'e çıktığını bildiren Çağan, 138 sayılı sözleşme konusunda şu bilgiyi verdi:

138 sayılı sözleşme ile ILO, zaman içinde çocuk işçiliğinin tümüyle önüne geçmeyi amaçlıyor. Madencilik, imalat, inşaat, elektrik-gaz ve su, temizlik hizmetleri, nakliye, depolama ve iletişim, ticari amaçlı tarımsal faaliyetler ve nakliyecilik gibi faaliyet alanları sözleşme kapsamına giriyor. Ancak, düzenli olarak işçi istihdam etmeyen ve yerel tüketime yönelik üretim yapan aile işletmeleri kapsam dışında bırakılıyor.

Çağan, 29 sayılı sözleşme sözleşme hakkında ise şunları söyledi:

Bu sözleşmeye göre, cebri çalıştırma, kişinin iradesine rağmen baskı altında çalışmaya mecbur edilmesidir. Kamu yararına uygulamaya konulmasına izin verilebilen mecburi çalıştırmada, toplum yararı koşulu şart. Uzun vadede, bu kapsamda çalıştırmayı da kademeli olarak kaldırmak amaçlanıyor.

Cebri çalıştırmanın 12 aylık sürede 60 günü geçemeyeceği hükmü var. Çalışanın, çalışma-dinlenme saatleri, ücret, tazminat, sağlık yardımları ile iş kazası ve meslek hastalığından korunma güvenceleri şart koşuluyor.

Sözleşmede, askerlik hizmeti ile savaş, yangın, su baskını, deprem ve salgın hastalık gibi doğal afet hallerinde yapılması zorunlu iş veya hizmetlerle, bireylerce gönüllü yapılan çalışmalar da kapsam dışı.

Türkiye sendika özgürlüğü ve örgütlenme hakkının korunmasına ilişkin 87, örgütlenme ve toplu müzakare hakkına ilişkin 98, eşit değerde iş için kadın işçiler arasında ücret eşitliğine ilişkin 100, iş ve meslek yönünden ayrımcılığın önlenmesine ilişkin 111, cebri çalıştırmanın ilgasına ilişkin 105 sayılı sözleşmeleri de onaylamıştı.


Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False