GeriEkonomi 18. İSEDAK Toplantısı başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

18. İSEDAK Toplantısı başlıyor

Abone Olgoogle-news

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Başkanı olduğu İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) 18. Toplantısı, bugün İstanbul'da başlıyor.

İSEDAK Yüksek Düzeyli Uzmanları, 22-23 Ekim tarihlerinde Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarı Akın İzmirlioğlu başkanlığında toplanacak. Uzmanlar, gündemdeki konuları görüşerek, bakanlar oturumuna sunulmak üzere karar taslaklarının hazırlıklarını tamamlayacaklar.
 
İSEDAK'ın 24 Ekim Perşembe günü yapılacak açılış oturumuna ise Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlık yapacak. Ayrıca, açılış oturumunun ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, toplantıya katılan ülkelerin heyet başkanları ile uluslararası kuruluşların başkan ve direktörlerini kabul edecek.
 
İSEDAK toplantısına üye ve gözlemci ülkelerden ekonomik işlerden sorumlu bakanlar başkanlığında heyetler davet edildi. İKT Genel Sekreterliği ve İKT'ye bağlı kuruluşlar ile diğer bazı uluslararası kuruluşlar da toplantıda yer alacak. Türkiye toplantıya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli başkanlığındaki bir heyetle katılacak.

18. İSEDAK Toplantısı gündeminde yer alan konular arasında, üye ülkeler açısından dünya ekonomisindeki gelişmelerin değerlendirilmesi, ekonomik işbirliği eylem planının uygulanmasına yönelik gelişmeler, İKT üyesi ülkeler arasında ticaretin artırılması ve Dünya Ticaret Örgütü ile ilişkiler, İslam Ülkeleri Özel Sektörleri Toplantısı'na hazırlık çalışmaları, üye ülkelerden özel sektör yatırımları ve İslam Kalkınma Bankası'nın rolü yer alıyor.

Türkiye'nin başkanlığında 1984 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren İSEDAK, üye ülkeler arasında çok taraflı ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesi ve koordinasyonu ile görevli. İKT'ye üye 57 ülke İSEDAK'ın da üyesi olurken, ayrıca 4 gözlemci üye bulunuyor.

Açılış ve kapanış oturumları basına açık olarak gerçekleştirilecek toplantıyla ilgili olarak 25 Ekim Cuma günü bir basın toplantısı düzenlenecek.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle