150 milyar dolarlık ‘global’ hedef

150 milyar dolarlık ‘global’ hedef

25 ülkede faaliyet gösteren uluslararası girişimci destekleme derneği Endeavor, Türkiye’de 10. yılını kutladı.

Haberin Devamı

Düzenlenen toplantıda konuşan Endeavor Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, teknolojinin ve internetin geleceği yaratacağına vurgu yaparak, son 10 yılda girişimcilik ekosisteminde ciddi yol aldıklarını ifade etti. Şu anda Endeavor Türkiye’de 44 aktif girişim olduğunu söyleyen Kurttepeli, “Bu 44 şirket, Türkiye’deki ekonomiye ne sağladı diye bir çalışma yaptık. Hepsi 5 yıl içinde kurulmuş şirketler. Bütün şirketlerin değerlerinin topladığımı 1.5 milyar dolar. 5 yıl sonra 15 milyar dolar, 20 milyar dolarlardan bahsedeceğiz. Bugün borsaya kote olan şirketlerin değeri 152 milyar dolar civarında. Bu genç şirketler, kote olan şirketlerin yüzde 10 değerine denk gelecek. Etkin girişim dediğimiz kavram bu. Çabalarımız bu girişimleri bulup çıkarmak” dedi.

Endeavor Türkiye’nin farklı evrelerden geçtiğini dile getiren Kurttepeli, yeni dönemdeki önceliklerini şöyle anlattı: “Özcan Tahincioğlu’nun başkanlık yaptığı zamanlarda Endeavor Türkiye startup dönemindeydi. En sancılı dönemdi. Arkasından Murat Özyeğin’in başkanlığı ile büyüme başladı ve bugünkü rakamlara ulaştık. Önümüzdeki yıllarda Endeavor girişimlerinin nasıl 150 milyar dolar değer yaratabileceğini araştırdık. Basit olduğu kadar ürküten tek bir kelime ile cevabı bulduk. O da globalleşme. Önümüzdeki 5 yıl süre içinde globalleşmeyi ön planda tutacağız. Teknoloji ve  yeni ekonomiyle bu mümkün olacak.” Endeavor Türkiye, bugüne kadar 3 bin girişimci adayıyla buluştu ve uluslararası seçim sürecini tamamlayan 54 girişimci şirketi temsilen 86 girişimciyi ağına dahil etti.

Haberin Devamı

‘ŞİKÂYET ETMEDİM ÇÖZÜM ÜRETTİM’

ESKİ TÜSİAD Başkanı ve ENDEAVOR Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Cansen Başaran-Symes, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu’ya ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü takdim etti. Zorlu, hayatı boyunca şikâyet etmediğini ve çözüm ürettiğini söyleyerek, “Teknolojiye, üretime ve ihracata daima yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorum. Başarılı girişimcinin sırrının da dürüst olmak ve çok çalışarak kazandığını topluma geri vermek olduğunu düşünüyorum” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: