GeriEkonomi 12 soruda af paketi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

12 soruda af paketi

12 soruda af paketi

HANGİ VERGİ BORÇLARI KAPSAMDA?

Gelir, kurumlar, KDV, Özel Tüketim Vergisi gibi vergi borçları kapsama dahil. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) de kapsam içinde. MTV yılda iki kere ocak ve temmuzda ödeniyor. Yapılandırma için milat 30 Nisan 2014 olduğu için bu yılın MTV’nin ikinci taksidi kapsam dışında. Yine muayene parası da af dışı kaldı. Teşvik, iştirak gibi cezalar için de yapılandırma söz konusu olacak.

VERGİ BORCU NASIL YAPILANDIRILACAK?

Ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş bulunan alacakların faiz ve cezaları silinecek. Bunun yerine TEFE/ÜFE değişim oranları ile yeniden hesaplama yapılacak. Yapılandırmadan yararlanmak için açılmış olan davalardan vazgeçilmesi gerekecek.

KAÇ TAKSİTTE ÖDENECEK?

6, 9, 12 ve 18 taksitte ödeme imkanı olacak. Taksitle yapılan ödemeler için belirli bir katsayı uygulanacak. 6 ay taksit için 1,05; 9 taksit için 1,07; 12 taksit için 1,10 ve 18 taksit için de 1.15 katsayı uygulanacak.

NE ZAMAN BAŞVURU YAPILABİLECEK?

Yasa çıktıktan sonra ikinci ayın sonuna kadar başvuru yapılabilecek. İlk taksit de başvurudan 1 ay sonra başlayacak. Taksitler iki aylık dönemler halinde ödenecek.

120 TL’NİN ALTINDAKİ BORÇLAR NE OLACAK?

Sigara cezaları dışında 120 liranın altındaki borçlar tebliğ edilmeyecek. Örneğin 120 liranın altındaki trafik cezaları, yanlış yere parketme (77 TL), emniyet kemeri takmama (77 TL) gibi ceza kesilmişse alacaktan vazgeçilecek. Yine kabahatler yasasına göre 91 lira cezası olan sarhoşluk, dilencilik, kaldırım işgali cezaları da bu kapsamda yer alacak.

SGK BORÇLARI NE OLACAK?

2014 Nisan ve öncesi döneme ait olan tüm sigorta primleri, emeklilik keseneği, kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primleri; isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi, genel sağlık sigortası primleri, SGK’nın takip etttiği damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı, eksik işçilik tutarları üzerinden hesaplanan sigorta primleri de kapsamda. Burada da vergi sisteminde olduğu gibi faiz ve cezalar silinecek, ÜFE ve TÜFE’ye göre yeniden yapılanma olacak. Bağ-Kur’da sigortalılıkları durdurulanlar da isterlerse aftan yararlanabilecek.

SGK PRİMLERİ İÇİN NE ZAMAN BAŞVURU YAPILACAK?

Prim borçları için kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ay başından itibaren 4 ay içinde başvurulmalı. Geri kalan borçlar içinse 3 ay içinde başvuru şartı olacak.

SGK BORCU İÇİN GELEN HACİZLER NE OLACAK?

SGK borçları nedeniyle getirilen hacizler ile alınan teminatlar yapılan ödemeler düzeyinde kalkacak. 3. kişilere konulan hacizler ise ilk taksitten hemen sonra kalkacak.

YAPILANDIRMA NE ZAMAN BOZULACAK?

Bir takvim yılında taksitler iki kere aksatılırsa, yapılandırma bozulacak.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME YAPABİLECEK Mİ?

Kredi kartı ile ödeme yapmak mümkün olacak.

ŞİRKETLER İÇİN PAKETTE NE VAR?

Şirketler için pakette matrah artırımı, stok affı yok ancak kasa affı var. Kasasını tutturamayan yasa çıktıktan 3 ay sonra başvuru yaparak açık kısmını yüzde vergi ödeyerek düzeltebilecek.

EMLAK VERGİSİ PAKETTE Mİ?

Emlak vergisi kapsama girmemiş gibi gözüküyor ancak teklifin ilk maddesinde “Vergi Usul Kanunu’na giren” ifadesi yer aldığı için emlak vergisi kapsama giriyor.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False