GeriEkonomi 12 milyon işçinin gözü bu toplantıda
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

12 milyon işçinin gözü bu toplantıda

12 milyon işçinin gözü bu toplantıda
refid:25142813 ilişkili resim dosyası

MİLYONLARCA işçiyi yakından ilgilendiren “kıdem, taşeronlaşma ve özel istihdam bürolarıyla” ilgili ikinci teknik komite toplantısı bugün yapılıyor.

Toplantıda konfederasyonlar ve bürokratlar uzlaşmanın yollarını tartışacak. Hükümetin Üçlü Danışma Kurulu’nda yaptığı sunum çerçevesinde çalışmalara başlayan teknik komite bugün ikinci kez toplanacak. Türk-İş, Hak-İş, TİSK, DİSK, TOBB temsilcileriyle bakanlık bürokratlarını biraraya getirecek toplantı masasına hükümetin yeni bir öneriyle geleceği belirtiliyor.

KIDEMDE UMUTSUZ

Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay, teknik komite çalışmalarında umut verici bir gelişmenin yaşanmadığını belirterek, bugünkü toplantı için de umutsuz konuştu. Taşeronlaşma sorununun mutlaka çözümlenmesini gerektiğini belirten Toruntay, şöyle konuştu : “Ancak kıdemle ilgili bir karar çıkacağını zannetmiyorum. Alt işverenlikle ilgili taraflar düşüncelerini dile getirecek. Ancak bu konuda da ne kadar uzlaşırız emin değilim. Ancak yarın (bugün) belirli görüşler ortaya çıkacaktır. Çalışma Bakanı’nın dediği gibi ‘ya herro ya merro’ gibi bir durum söz konusu değil. Önemli olan masada uzlaşmak. Geçmişte Üçlü Danışma Kurulu’nda uzlaşma sağlanarak Meclis’e taşınan metinlerin kuşa çevrildiğini yaşadık gördük. Kim neyi oynamak istiyorsa onu oynuyor.”

TARTIŞMADA YOKUZ

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da en taşeron işçilerin durumu ve özel istihdam bürolarını tartışmak istediklerini belirterek, “Kıdemle ilgili fon tartışması açılırsa bunun bizim için anlamı yok” mesajı verdi. “Hükümet nasıl bir sunum yapacak bunu göreceğiz” diyen Çerkezoğlu, “Hazırlıklarımızı Üçlü Danışma Kurulu’ndaki sunum çerçevesinde tamamladık. Teknik komite toplantısında hükümetin tutumunda bir netlik ortaya çıkmasını ümit ediyoruz. Kıdem tazminatı konusunda diretmeden vazgeçecekler mi yoksa kararlılar mı göreceğiz” diye konuştu. 12 milyon işçinin tazminat ve diğer sorunlarını ilgilendiren toplantılarda işçi kesimi, bir yıla 30 gün şartının kaldırılarak kıdemin çalışma süresine bağlı olarak verilmesini, işverenler ise fonun yönetiminde bulunmak istiyor. Hükümet, ise sosyal tarafların masaya uzlaşarak gelmesini istiyor.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False