GeriEkonomi 12 milyar dolarlık dev satış
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

12 milyar dolarlık dev satış

12 milyar dolarlık dev satış
refid:20401369 ilişkili resim dosyası

İsviçreli gıda grubu Nestle, ABD'li ilaç üreticisi Pfizer'ın bebek maması üreten birimini 11.85 milyar dolara satın aldı. Diğer yandan piyasalar bu haftaya ilaç ve teknoloji dünyasından da önemli birleşme haberleriyle başladı.

Nestle bu şekilde, oldukça kârlı bir pazar olan bebek yiyecekleri alanında Fransız rakibi Danone ile yarışında elini güçlendirdi. 

Nestle CEO'su Paul Bulcke, "Pfizer'ın güçlü markaları ve ürün gamı, başarıya odaklı çalışanları ve güçlü coğrafi varlığı ile gelişmekte olan ülkelerdeki yüzde 85'lik satış oranı bizim bebek yiyecekleri alanındaki varlığımızı sağlamlaştıracak" dedi. 

Daha önce çıkan haberlerde Pfizer'ın bebek maması birimini 9 milyar dolara Nestle'ye satmaya hazır olduğu ifade edilmişti.              

İLAÇ SEKTÖRÜNDE ÖNEMLİ BİRLEŞME

İngiltere merkezli ilaç devi AstraZeneca, ABD'li biyoteknoloji şirketi Ardea'yı 1.26 milyar dolara satın alıyor. İngiliz şirket bu şekilde, gut hastalığı tedavisinde ilaç portföyüne yeni markalar eklemiş oldu.

AstraZeneca'nın son dönemde birçok ilaç markasına yönelik ucuz markalarla yoğun bir rekabet içine girdiğinden ürün gamını güçlendirmek amacıyla böyle bir karar aldığı belirtildi.

VODAFONE'DAN 1.7 MİLYAR DOLARLIK SATIN ALMA
Satın alma ve birleşme alanında bir diğer haber de İngiltere'den geldi. Vodafone, İngiliz Cable & Wireless Worldwide şirketinim 1.68 milyar dolara satın alıyor. Vodafone bu hamleyle, kablosuz ağ alanındaki duruşunu güçlendirecek.

Vodafone CEO'su Vittorio Colao, "Cable & Wireless Worldwide'ın satın alınmasıyla birlikte, İngiltere telekomünikasyon piyasasında entegre bir oyuncu haline geldik ve İngiliz ve uluslararası operasyonlarımızda maliyetlerimizin azalacağına inanıyoruz" dedi.

 

 

 

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False