GeriEkonomi 12.4 milyar dolar tamam
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

12.4 milyar dolar tamam

Abone Olgoogle-news

IMF, Dünya Bankası ve köprü krediyle 4.8 milyar dolar hemen geliyor

Dünya Bankası ve IMF yönetimleri dün sabaha karşı Türkiye'ye verilecek toplam 11.4 milyar dolarlık destek paketini onayladı. Hazine'nin 11 yabancı bankayla imzaladığı 1 milyar dolarlık köprü krediyle, 4.8 milyar dolar hemen Merkez Bankası ve Hazine'nin hesaplarına girecek.

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve uluslararası finans devleri, söz verdikleri gibi Türkiye'ye kaynak aktarılması için dün sırayla düğmeye bastı. Önce gündüz saatlerinde Hazine Müsteşarlığı, 11 yabancı bankadan gelecek 1 milyar dolarlık kredinin bugün itibariyle kasaya gireceğini duyurdu. Arkasından, Türkiye saatiyle gece yarısına doğru Washington'da toplanan Dünya Bankası Yönetim Kurulu, Türkiye'ye hemen verilmesi planlanan 1 milyar dolarlık kaynağa onay verdi. Dünya Bankası'ndan bir saat sonra IMF İcra Kurulu da, Türkiye'ye yapılacak toplam 10.4 milyar dolarlık ek rezerv ve stand-by kredisini onayladı. Böylece, Türkiye uluslararası finans devlerinden bir gecede toplam 12.4 milyar dolarlık destek için onay aldı.

Hazine'nin 11 yabancı bankadan aldığı 1 milyar dolarlık köprü kredinin yanısıra, Dünya Bankası'nın 3 yıl için öngördüğü 5 milyar dolarlık desteğin 1 milyar dolarlık bölümü ile, IMF'nin 10.4 milyar dolarlık kredisinin 2.8 milyar doları, bugün Türkiye'ye gelecek. Bu paranın IMF'den gelen 2.8 milyar dolarlık bölümü Merkez Bankası rezervlerine, köprü kredi ile Dünya Bankası'nın 1 milyar doları da Hazine'nin Merkez Bankası'ndaki hesabına aktarılacak.

11 BANKANIN DESTEĞİ

Hazine Müsteşerlığı, aralarında dünyanın en büyük fon yöneticisi bankaların da bulunduğu 11 banka ile 1 milyar dolarlık ‘köprü kredi’ anlaşması imzaladı. Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, önceki gün imzalanan anlaşmayla, ABN AMRO Bank, The Bank of Tokyo- Mitsubishi, BNP Paribas, Citibank, Dresdner Bank, Commerzbank, Credit Agricole Indosuez, Credit Suise First Boston, Deutsche Bank, The Fuji Bank ve Morgan Stanley'den oluşan 11 banka, sendikasyon kredisine eşit miktarlarda katıldı.

BUGÜN KASAMIZDA

Kredinin bugün Hazine hesaplarına girmesi bekleniyor. Sendikasyon kredisi, 6 ay vadeli olacak, yıllık Libor+1 (Libor artı yüzde 1) faiz üzerinden ve yüzde 0.5 komisyonla gerçekleştirilecek. Bu arada söz konusu kredi, mali sisteme likidite sağlanması yanında, Türkiye'ye olan güvenin de teyid edilmesi anlamına geliyor.

Hazine, 15 Aralık'ta, Londra'da önde gelen yabancı banka temsilcileriyle 1 milyar dolar tutarında bir sendikasyon kredisi temini için toplantı düzenlemişti.

Bu arada, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası icra kurulları Türkiye'ye sağlanacak toplam 11.4 milyar dolarlık destek için Türkiye saati ile dün geceyarısı toplandı. IMF Yönetim Kurulu 10.4 milyar dolarlık ek mali destek, Dünya Bankası Yönetim Kurulu ise 1 milyar dolarlık krediye ilişkin onayı görüştü. Dünya Bankası'ndan beklenen onay dün gece hızlı bir şekilde çıktı ve 1 milyar doların Türkiye'ye gelmesi kesinleşti.

IMF'nin vereceği onayla birlikte birlikte pratikte 2.8 milyar doları IMF, 1 milyar doları Dünya Bankası, 1 milyar doları da uluslararası bankalardan sağlanan sendikasyon kredisi olmak üzere, Türkiye'ye toplam 4.8 milyar dolar gelmesi bekleniyor.

IMF ve Dünya Bankası'nın mali yardım kredileri için şart koştuğu THY ile Türk Telekom'un özelleştirilmesi için ihaleye çıkılması, Elektrik Piyasası Kanunu tasarısının TBMM'ye sevk edilmesi ile kamu bankalarının özelleştirilmesine ilişkin tasarının Meclis'ten geçmesiyle, söz konusu kuruluşlardan gelecek olan 3.8 milyar dolar tutarındaki kredilerin önü açıldı.

4.8 MİLYAR DOLAR

Hazine Müsteşarlığı'nın önde gelen yabancı bankalarla imzaladığı 1 milyar dolar tutarındaki sendikasyon kredisi ile birlikte, Türkiye'ye hafta sonuna kadar gelecek mali yardım kredisi 4 milyar 828 milyon dolara yükselecek.

IMF'den Türkiye'ye açılacak 10.4 milyar dolar tutarındaki kredinin 2.8 milyar dolarını bugün serbest bırakacağı tahmin ediliyor. Türkiye'ye verilecek 2.8 milyar dolar kredinin 2 milyar 250 milyondoları, toplam 7.5 milyar dolar tutarındaki ek rezerv imkanlarından, 550 milyon doları da stand-by anlaşması kapsamında 3. ve 4. dilim toplamından oluşuyor.

DÜNYA BANKASI

Dünya Bankası Yönetim Kurulu'nun da, Türkiye saati ile geceyarısı yaptığı toplantı sonrasında Türkiye'ye açacağı 1 milyar 28 milyon dolar krediyi bugün serbest bırakması bekleniyor. Türkiye'ye verilmesi öngörülen kredi, 1.5 milyar dolarlık FSAL kredisinin birinci ve ikinci kredi dilimi toplamı olan 778 milyon dolar ile 250 milyon dolar olan Özelleştirme Sosyal Yardım Kredisi'ni içine alıyor. Banka yönetim kurulu, Türkiye'ye Temmuz 2000- Haziran 2003 tarihleri arasındaki üç yıllık dönemde 5 milyar dolar mali kaynak sağlanmasını içeren, Ülke Yardım Stratejisi'ni (CAS) de ele aldı.

Kamu bankalarının özelleştirilmesine ilişkin düzenlemenin kanun hükmünde kararname şeklinde yapılması ve kararnamenin Cumhurbaşkanı tarafından iade edilmesinin ardından, Dünya Bankası Yönetim Kurulu 29 Eylül'de yaptığı toplantısında konuyu müzakere edememişti.

Dünya Bankası, iki eşit taksitle vereceği FSAL-1 ve FSAL-2 kredilerinden FSAL-1'i serbest bırakmak için, kamu bankalarının özelleştirilmesine ilişkin yasal düzenlemelerin yapılmasını, FSAL-2 için ise mali sektördeki tüm düzenlemelerin tamamlanmış olması şartlarını arıyordu. Mali sektör uyum kredisi için, kamu bankalarının özelleştirilmesine ilişkin düzenleme dışında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu üyelerinin atanması ve Kurum'un faaliyete geçmesi şartı da yer alıyordu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle