106 bin 546 seviyesini gören borsada yükselişin sebebi...

106 bin 546 seviyesini gören borsada yükselişin sebebi...

Borsa İstanbul 100 endeksi, güne yüzde 0,40 artışla 106 bin 144 puandan başlarken, ardından 106 bin 546 puanı görerek tarihi zirvesini yeniledi.

Haberin Devamı

Açılışta BIST 100 endeksi 425,73 puan artarken, bankacılık endeksi yüzde 0,46, holding endeksi ise yüzde 0,35 değer kazandı. Tüm sektör endeksleri kazandırırken, en fazla yükselen yüzde 0,54 ile ulaştırma oldu.

Dün yatay bir seyirle güne başlayan Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, 106.244,64 puana kadar yükselmesinin ardından etkisini artıran kar satışlarıyla düşüşe geçti ve günü önceki kapanışa göre yüzde 0,47 azalışla 105.718,31 puandan tamamladı.

BORSA NEDEN YÜKSELİYOR?
Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, "Son dönemde özellikle kur cephesindeki iyileşmelere bağlı olarak, artan yurtdışı piyasa momentumuna da bağlı olarak Türk hisse senetlerindeki kuvvetli görüntünün devam ettiğini görmüştük. Gelen zayıf veriler ve güvercin Fed açıklamalarıyla beraber, Fed’in yakın zamanda parasal sıkılaştırma yapabileceği beklentileri iyice zayıfladı. Fed faizlerinin düşük kalmaya devam edecek olması da başta EM olmak yüksek getirili piyasaları daha cazip hale getirdi. Bu noktada en çok ön plana çıkan ülkeler yine Güney Afrika, Brezilya ve Türkiye olmuştur. USDTRY 3,52 seviyelerine kadar gerilemiştir" şeklinde değerlendirdi.

Haberin Devamı

Erkan şunları ekledi:
Bu olumlu fiyat görünümü elbete Borsa İstanbul hisselerine de yansıdı. S&P 500 başta olmak üzere, küresel borsaların yukarıya gittiği bir dönemde uluslararası bir etki BİST 100’e yansımaktadır. Bugün ise; ABD Başkanı Trump’ın sağlık reform paketine 2 Cumhuriyetçi senatörün daha karşı çıkmasının DXY’ye ve küresel hisse senetlerine getirdiği satış, aynı zamanda bu hafta şahin açıklamalar beklenen ECB nedeniyle Avrupa vadeli endekslerinin aşağı doğru baskılanması, açılıştan beri negatif seyir görülmesine neden olmaktadır. Gelinen seviyeler itibariyle, bazı teknik indikatörler lira bazında endeks için “aşırı alım” bölgesine gelmiştir. Bu yüzden bazı kar satışları görülmektedir.

BİST’te geniş resimde 106 bin 400 direncinin üzerindeki hedefin 109 bin olduğunu görmekteyiz. Ancak gelinen fiyat seviyeleri çok şişin görünmekte, bu da korkutucu. Alımlar bu seviyelerden yavaş yavaş ivme kaybedebilir. Perşembe günü ECB’den gelecek açıklamalar, ki Avrupa verim eğrilerinin sola kayması bizim için olumlu bir gelişmez olmaz, şahin olursa bir miktar negatif etkilenebiliriz. Cuma günü de piyasalar Fitch kredi notu değerlendirmesini bekleyecekler ve piyasanın beklentileri ya hiçbir değişiklik olmaması, ya da notun aynı kalıp görünümün yükselmesi yönünde...

Haberin Devamı

BORSA İSTANBUL HALA CAZİP
Gedik Yatırım, Yatırım Danışmanlığı Müdürü Erol Gürcan, "Borsa İstanbul, son yıllarda üst üste yaşanan iç ve dış negatif şokların etkisi ile benzer ülke borsalarına kıyasla oldukça iskontolu işlem görmekte idi. Sene başından bu yana yaşanan yükselişle birlikte bu iskontonun bir kısmı geri alınmış olsa da BİST’in hâlen benzer ülke borsalarına kıyasla cazip olduğunu söylemek mümkün. Birçok ülke borsasının hem endeks seviyesi hem de çarpanlar bazında olmasına karşın; BİST tarafında endeks seviyesi olarak zirvede olunsa da çarpanlar açısından hâlen ancak tarihsel ortalamalara yakın seyredildiğini görüyoruz" dedi.

Gürcan açıklamalarına şöyle devam etti: "Yakın dönemde ilgili otoriteler tarafından alınan önlemlerle birlikte kredi büyümesi ve ekonomik büyümeye ilişkin ortaya çıkan güçlü tablo ile bu hafta itibari ile başlayacak olan şirketlerin 2. Çeyrek finansal sonuçlarına ilişkin beklentilerin de endeks üzerinde olumlu etki bıraktığını söylemek mümkün. Ayrıca, Fed’in beklenenden daha güvercin olması ile birlikte dolar/TL tarafında geçen hafta artan tansiyonun düşmüş olması da bir diğer olumlu katalizör olarak değerlendirilebilir. Endekste geçen hafta gözlenen yükseliş bankacılık sektörü ile düzenleyici otorite/kurumlar arasında yapılan görüşmelerden piyasaları rahatsız edici yönde bir mesaj gelmemesinin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, bu hafta içinde hükümet tarafından detayları açıklanması beklenen 180 günlük eylem planına yönelik beklentiler de geçen hafta olduğu gibi bu hafta özelinde de endeks üzerinde bir miktar iyimserlik yaratıyor diyebiliriz."

Haberle ilgili daha fazlası: