GeriEkonomi 100 milyar dolarlık ‘yeşil tahvil’ fırsatı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

100 milyar dolarlık ‘yeşil tahvil’ fırsatı

100 milyar dolarlık ‘yeşil tahvil’ fırsatı

Mayıs ayında Türkiye’nin ilk yeşil tahvil ihracını gerçekleştiren TSKB’nin Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem İçel, 300 milyon dolarlık ihraca 4 milyar dolar yani 13-14 kat fazla talep geldiğini anlattı. Yeşil tahvil piyasasının 100 milyar dolar büyüklüğe ulaştığını kaydeden İçel, “Biz Türkiye’de ilk kurumuz ama arkası gelecek” diyor. 

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK temalı krediler konusunda ilk akla gelen banka olan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), mayıs ayında Türkiye’nin, hatta bölgenin ilk yeşil tahvil ihracıyla bu alandaki öncülüğünü de gösterdi. TSKB Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem İçel, yeşil tahvil piyasasının geometrik şekilde büyüdüğünü belirterek, bu yılsonunda dünya çapında 100 milyar dolarla kapanacağına dikkat çekti. Mayıs ayında gerçekleştirdikleri 300 milyon dolarlık Türkiye’nin ilk tahvil ihracının yaklaşık 4 milyar dolar tutarında talep gördüğünü vurgulayan İçel, “Buna aracılık eden bankalarımız bile şaşırdılar bu talebe açıkçası. 100 milyar doların geometrik olarak artacağı kanısındayım. Günümüzde ihraçların çoğu Amerika, Fransa, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde. Türkiye’nin ismi o açıdan çok ilgi çekti. Bu ihraç ile Türkiye’deki sektör oyuncularını yeni bir borçlanma enstrümanıyla tanıştırdık. Şimdi yavaş yavaş ben diğer bankalardan da sorular duyuyorum. Biz Türkiye’de ilk kurumuz ama arkası gelecek” dedi.

STARBUCKS VE APPLE

Sürdürülebilir büyümenin finansmanında kullanılmak üzere uluslararası tahvil piyasalarına ihraç edilen kıymetlere ‘yeşil tahvil’ (green bond) adı veriliyor. Bu tahvillerle elde edilen fonlar yenilenebilir enerjinin yanı sıra enerji verimliliği, su yönetimi, atık yönetimi, yeşil bina ve temiz ulaşım gibi alanlardaki projelerin finansmanı için kullanılıyor. TSKB, sürdürülebilirlik alanında bir ilke imza atarak Türkiye’nin, hatta Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’yı kapsayan bölgenin de ilk yeşil tahvilini ihraç etti. Ve beklediğinden 13-14 kat fazla talep gördü. Yeşil tahvil ile ilgili bilgi veren TSKB Genel Müdür Yardımcısı İçel, şöyle konuştu: “Hem devlet seviyesinde, hem finans kurumlarının, bu tarz yeşil fonlardan yararlanma konusunda çok önemli başarılara imza atacaklarını düşünüyorum. Türkiye çünkü bu tarz değişimlere çok hızlı adapte oluyor. Şu anda biz bir öncülük yaptık. İki yıl üzerinde çalıştığımız bir projeydi ve böyle bir başarıya imza atmak güzel. Türk kurumlarının önünü açtığımızı düşünüyorum bu açıdan. Türkiye’de böyle bir kapasite var ve böyle bir iş yapılabiliyor. Bence o çok önemli. Biz ihracımızla ayrıca iki önemli ödül aldık. Euromoney ve GlobalCapital konferasında Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde yılın yeşil tahvil ihracı ödülü TSKB’ye verildi. Aynı yarışmada yılın inovatif yeşil tahvil ihracı kategorisinde de Apple ve Starbucks ile birlikte finale kaldık. Lig açısından güzel bir şey. Bir Türk kurumun ismini oraya taşıdık o nedenle gurur duyuyoruz.” 

ELEKTRİĞE YILLIK 5 MİLYAR DOLAR

TÜRKİYE’de elektrik üretimi için yıllık 4-5 milyar dolar yatırım yapılıyor ve 2008’den bu yana bu tutarın yaklaşık yarısı yenilenebilir kaynaklardan üretim için yapılan yatırımlardan oluşuyor. Geçmiş dönemde yenilenebilir enerjide yapılan yatırımların yaklaşık yüzde 65’i hidroelektrik, yüzde 25’i rüzgâr, yüzde 10’u ise diğerden kaynaklardan oluşuyordu. Önümüzdeki dönemde hidroelektriğin payının düşmesi, rüzgâr ve güneş enerjisi başta olmak üzere diğer kaynakların payının artması bekleniyor. İçel, “2016 yılının ilk dokuz aylık döneminde devreye alınan yenilenebilir enerji kurulu gücünün yüzde 26’sı hidroelektrik, yüzde 42’si rüzgâr, yüzde 24’ü güneş ve yüzde 8’i diğer yenilenebilir enerji santrallerinden oluşuyor” dedi. İçel, TSKB’de çevre, yenilenebilir enerji, enerji ve kaynak verimliliği gibi sürdürülebilirlik yatırımlarına verilen kredilerin, toplam kredi portföyündeki payının yüzde 50’yi aştığını belirtti.

COP21’İN ONAYLANACAĞINI UMUYORUM

DÜNYADA yenilenebilir enerji açısından yeterince fon var mı diye sorduğumuz İçel, “COP21 anlaşmaları yürürlüğe girdi. Türkiye’de de en kısa zamanda onaylanacağını umuyorum. Taahhütlere bakılırsa sadece enerji üretiminde değil, enerji verimliliği ve etkin kullanım alanında çok ciddi yatırımlar gerekecek. Çimento, ulaşım, tekstil, kâğıt… Her sektörde enerji ve kaynakların daha etkin ve tasarruflu kullanılacağı bir takım üretim tekniklerine geçmemiz gerekiyor. Bize de önemli görevler düşecek” dedi.

İSTANBUL’UN EN BÜYÜK ÇATI SANTRALI

YEDİTEPE Üniversitesi, bir ilke imza atarak kampus içerisinde çatı üzeri güneş enerji sistemi kurdu. İstanbul’da gerçekleştirilen en büyük çatı uygulaması özelliğine sahip olan sistem 1 megavat (MW)  kapasiteye sahip. Kampus içerisinde yer alan Güzel Sanatlar Fakültesi ile dört öğrenci yurdunun çatısı üzerinde bulunan santralda, 3 bin 850 adet güneş paneli kullanıldı. Üniversite, kurduğu 1 megavatlık sistem ile henüz ihtiyaç duyduğu enerjinin yüzde 10’unu karşılayabiliyor. Bu çalışmanın bir başlangıç niteliğinde olduğunu ifade eden Yeditepe Üniversitesi Kurucu Başkanı Bedrettin Dalan, “Güneş enerjisi yatırımlarımız 10 megavata tamamlamak üzere çalışmalarımız devam ediyor. Bunun yanı sıra solar termal çalışmalarımız da tamamlandı. Üniversite içerisinde sıcak suyumuz solar termal üzerinden karşılanıyor” dedi.

İKLİM ZİRVESİNDE TRUMP YANKILARI

7-18 Kasım 2016 tarihlerinde Fas’ın Marakeş şehrinde gerçekleştirilen İklim Zirvesi-COP22, Trump galibiyetinin gölgesinde devam etti. Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) araştırmacıları, Marakeş dönüşü COP22 izlenimlerini paylaştı. İPM İklim Çalışmaları Koordinatörü Ümit Şahin, ABD’de başkanlığa seçilen Donald Trump’ın açıkladığı iklim politikalarının hem COP, hem de iklim değişikliği için ağır bir darbe olduğunu ve bu sonucun uluslararası mücadelede kesinlikle etki bırakacağını ifade etti. Şahin, Dünya Meteoroloji Örgütü’nün açıklamasına göre 2016 yılının açık arayla en sıcak yıl ilan edildiğini söyledi.

EN ÇOK TUVALET KÂĞIDI TÜKETİYORUZ

ARTAN nüfus ve gelişen dünya standartları, kâğıt tüketiminin artmasını da beraberinde getiriyor. Kaynakların sürdürülebilirliği açısından ise kâğıt tüketiminde uzun vadeli düşünmek büyük önem taşıyor. Eczacıbaşı Profesyonel Genel Müdürü Melike Koçoğlu, “Günlük hayatımızda kâğıt tüketimini en çok tuvalet kâğıdı kullanımı ile gerçekleştiriyoruz. Biz de Eczacıbaşı Profesyonel olarak her seferinde tek yaprak veren tuvalet kâğıdı, peçete ve havlu dispenserlerimiz ile tüketicilerin daha az kâğıt kullanmasını sağlıyor, işletmelere de tasarruf imkânı sunuyoruz. Amacımız ürünlerimiz ile tasarruf bilincini işletmelere, işletmeler sayesinde son tüketiciye ulaştırmak” diyor.

VESPA’DAN İLK ELEKTRİKLİ SCOOTER

SON yıllarda özellikle otomobil sektöründe elektrikli araçların üretilmeye başlanması pek çok farklı sektör için de ilham kaynağı oldu. İtalyan motosiklet üreticisi Vespa, “Elettrica” İle elektrik dünyasına ilk adımını attı. Scooter dendiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Vespa, ilk elektrikli scooter’ı Elettrica’yı görücüye çıkardı. Gücü, ulaşabildiği hızı, şarj süresi ve en önemlisi fiyatı henüz açıklanmayan motosikletin, herhangi bir sorun yaşanmazsa 2017 yılının ikinci yarısında seri üretimine geçileceği dile getiriliyor.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False