GeriEkonomi 1 yılda 1 ton eroin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1 yılda 1 ton eroin

Geçtiğimiz yıl 'beyaz zehir' tüccarlarına darbe üstüne darbe indirildi. Operasyonlarda değeri 5 trilyon lirayı bulan 1 ton eroin ele geçirildi.

ALTIN Hilal’ adı verilen İran-Afganistan-Pakistan bölgesinde üretilen eroini Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine götüren uyuşturucu kaçakçıları İstanbul Narkotik Polisi'nin geçen yıl düzenledikleri başarılı operasyonlar sonucu büyük darbe yedi. 1997'de yapılan operasyonlarda 950 kilo eroin, 1 ton 387 kilo esrar, 8 kilo 691 gram kokain, 28 kilo 692 gram afyon, 84 litre asitanhidrit, 24 bin 492 adet çeşitli uyuşturucu hap, 351 kilo 979 gram baz morfin ele geçirildi.

Yakalananların sayısı 1364

Sadece eroinin Avrupa'daki değerinin 5 trilyon lira olduğu belirtilirken, uyuşturucu kaçakçılarıyla sonuna kadar mücadele edeceklerini belirten Narkotik Şube görevlileri, başarılı geçen 1997'yi görev başında şehit verdikleri Komiser Yardımcısı Bora Barış Güler'in acısıyla uğurladı. Operasyonlarda 1043'ü Türk, 321'i ise yabancı uyruklu 1364 zehir tüccarı yakalandı. Uyuşturucu satıcılarının ev, işyeri ve üzerlerinde yapılan aramalarda 70 tabanca ile 454 adet değişik çaplarda mermi bulundu.

Cinsel organlarına saklamışlar

Uyuşturucu işiyle ilgileri bulunduğu belirlenen 258 Türk ve 35 yabancı ile ilgili araştırmaların sürdürüldüğü bildirildi. Aynı yıl içinde çantalarına, ayakkabılarının gizli bölümlerine, küçük tüpler içerisinde midelerine, cinsel organlarına eroin saklayarak yurtdışına uyuşturucu kaçırmak isteyen birçok kurye yakalandı.

Batıya gittikçe fiyatı artıyor

‘Altın Hilal’ den getirilen ve Güneydoğu illerinde kaçak olarak üretilen eroin batıya gittikçe değer kazanıyor. Güneydoğu'da 7-8 bin mark olan iyi kalite eroin İstanbul'da 10-15 bin marka kadar alıcı buluyor. Saflık derecesi iyi olan ‘beyaz zehir’ Avrupa ülkelerine kaçırıldığında özellikle Hollanda, Almanya, Fransa'da kilosu 40-45 bin marka satılıyor. İyi kalitede esrar da Türkiye'de kilosu 300 milyon liraya müşteri bulurken Hollanda'da 600 milyon, Almanya'da 750 milyona kadar satılıyor. Güney Amerika ülkele-rinde üretilen ve Türkiye'ye getirilen kokain kilosu 80 bin marka satılıyor. Kokain, Avrupa ülkelerinde 30-40 bin marka müşteri buluyor.


Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False