"Bülent Katarcı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bülent Katarcı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bülent Katarcı

EKOL’e plastik cerrahi desteği

Avrupa’da sınıfının en kapsamlı hastanesi EKOL Kulak Burun Boğaz’da Plastik Cerrahi Kliniği hizmete girdi. Saç ekiminden göğüs estetiğine kadar uygulamaları yapan bölümün sorumlusu Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Oğuz Kayıran, hastaların en çok ilgi gösterdiği operasyonları ve dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

EKOL’e plastik cerrahi desteği

MEME KÜÇÜLTME
Çeşitli kalıtsal özellikler, hormonal nedenler, aşırı kilo, gebelik sonrası verilemeyen kilolar gibi nedenlerle meme büyüklüğünden şikayetçi kadınlar, duruş bozukluğu, sırt ve boyun ağrısı, sutyen askı izleri, meme altında pişik olması gibi sebeplerden ötürü plastik cerraha başvururlar.
Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve ortalama 3 saat sürer. Tercihe göre ters T kesi ve dik kesi tekniği ile küçültme yapılır. Bu kararı hasta ve cerrah ortaklaşa belirler. Ameliyat sonrası genelde sorunsuzdur. Normal düzene dönüş 5-7 günde sağlanır. Meme küçültme ameliyatının sadece Plastik Cerrahi Uzmanı tarafından yapılabileceğini unutmayınız ve olası kanama, enfeksiyon, asimetri, dikiş sorunları ve duyu bozuklukları gibi problemlerle karşılaşmamak için doktorunuzun uyarılarına mutlaka uyunuz.

MEME BÜYÜTME
Meme büyütme dünya genelinde en sık uygulanan estetik operasyondur. Silikon protez veya kişinin kendi yağ dokusu kullanılarak meme büyütme işlemi yapılabilir. Silikon protez, koltukaltı, meme başı veya meme altından yapılan kesilerle meme dokusu altına yerleştirilir. Birçok tekniği olan bu operasyonlarda tercihler hastanın ihtiyacına göre şekillenmektedir. Ameliyat sonrası ağrı minimaldir. Eriyen dikişler kullanıldıysa alınmasına gerek yoktur. Erken dönemde şişlik, morluk olabilir. Hasta çok kısa sürede günlük yaşamına dönebilir.

KARIN GERME 
Hem kadın hem de erkeklere uygulanan bu operasyon genelde karın derisi sarkıklığı problemi yaşayan hastalara yöneliktir. Hamilelik ve kilo verme planı olanlarda bu ameliyat ertelenmelidir. Karın germe işlemi bir kilo verme yöntemi değildir. Ameliyat genel veya belden anestezi altında gerçekleştirilir. Mayo bölgesi içine gizlenen bir kesi ile girilir. Karın derisi gerilerek kapatıldığı için hasta uyandığında kendini belden kıvrık “V” şeklinde bulur. 1 ay korse kullanılması kesinlikle önerilir.

EKOL’e plastik cerrahi desteği

X