YÖK’ten yeni düzenlemeler

YÖK’ten yeni düzenlemeler

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar başkanlığında toplanan YÖK Genel Kurulu, yeni kurulan üniversitelere yeni doktor, eski üniversitelere ise yeni profesör ve doçent atamada norm kadro düzenlemesi dolayısıyla yaşanan zorlukları aşmak için düzenleme hazırladı.

Haberin Devamı

YÖK Genel Kurulu’nun toplantısında alınan karara göre, Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Öğretim Elemanı Norm Kadrolarının Belirlenmesine ve Kullanılmasına İlişkin Yönetmelikte yer alan 2/3 oranının 3/4’e çıkarılması kararlaştırıldı. Böylece, 2/3 kuralı dolayısıyla kadro sorunu yaşayan öğretim üyelerinin kadroya kavuşturulması mümkün hale getirilecek. Araştırma üniversitelerinde ise daha fazla esneklik tanınarak bu oranın kaldırılmasına karar verildi. 

MESLEK YÜKSEKOKULLARINDA ÖĞRETİM GÖREVLİSİ
YÖK Genel Kurulu, ayrıca meslek yüksekokullarının belirlenen uzmanlık alanlarındaki uygulamalı dersleri vermek üzere lisans mezunu olup en az 4 yıl mesleki tecrübeye sahip olanlara öğretim görevlisi olma imkânı getiriyor. Böylece, üniversite ve sanayi arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve teori ile pratik arasındaki makasın daraltılması hedefleniyor.

Haberin Devamı

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTI
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar konuyla ilgili sosyal medyada yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Çok önemli gördüğümüz iki hususta yönetmelik değişikliği yapılmasına yönelik yeni kararlara imza atarak, yürürlüğe girmesi için Cumhurbaşkanlığına ilettik. Hayırlı olsun. Devlet Üniversitelerimizin öğretim elemanı istihdamındaki norm kadro oranı 2/3’den 3/4’e çıkarılacak. Araştırma Üniversitelerine ise daha fazla esneklik tanınarak bu oran tamamen kaldırılacak. Meslek yüksekokullarının belirlenen uzmanlık alanlarındaki uygulamalı dersleri vermek üzere, lisans mezunu olup en az 4 yıl mesleki tecrübeye sahip olanlara öğretim görevlisi olma imkânı sağlanacak.”