GeriEğitim YÖKDİL sonuçları nereden açıklanıyor? Yekta Saraç duyurdu!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YÖKDİL sonuçları nereden açıklanıyor? Yekta Saraç duyurdu!

YÖKDİL sınav sonuçları için beklenti devam ediyor. Akademik anlamda birçok kişinin katılım sağladığı sınav hakkında yorumda bulunan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, mesleki anlamda branşlara ayrılan sınavın, başarıyla sonuçlandığını duyurdu. YÖKDİL sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih hakkında da yorumda bulunan Başkan Saraç, adaylara bazı detaylar verdi. Peki, YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, merak edilen konunun detayları

YÖKDİL sonuçları nereden açıklanıyor? Yekta Saraç duyurdu!
Abone Olgoogle-news

YÖKDİL sonuçlarının açıklanacağı tarih büyük bir merakla beklenirken YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın sözleri heyecan yarattı. Binlerce kişinin merakla beklediği Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil sınavın uygulanmasıyla ilgili konuşan Saraç, YÖKDİL sonuçlarına ilişkin de konuştu. Peki, sonuçlar için tarih net mi? İşte, YÖKDİL sonuçlarıyla ilgili son durum!

YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak sorularını yönelten adaylar, kategori bazlı gerçekleştirilen yabancı dil sınavının sonuçlarının hangi gün yayınlanacağını araştırmaya devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu yıl ilk kez gerçekleştirilen YÖKDİL sınavının olumlu bir etki yarattığı ve sınavların mesleki anlamda yapılmasının başarı oranını yükselttiği açıklamasında bulundu. Peki, YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, konuyla ilgili merak edilen detaylar!

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ilki bu yıl 5 Mart’ta düzenlenen YÖKDİL Sınavı’nın sonuçlarının yakında açıklanacağını belirtti. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Saraç ayrıca ikinci sınav için taleplerin geldiğini ifade ederek, “YÖKDİL Sınavı’na girenlerin çoğunluğunun akademisyen olduğu görüldü. Doktora yapmak isteyen öğrencilerimizin önemli bir kısmının ilk kez yapılan bu sınavdan haberdar olmadıkları için sınava giremedikleri de öğrenildi. Doktora yapmak isteyen öğrencilerimizin çeşitli vasıtalarla kurulumuza yoğun bir şekilde ilettikleri YÖKDİL Sınavı’nın ikincisinin yapılması yönündeki taleplerini ilgili kurullarımızla görüşeceğimizi belirtmek isterim” dedi. Başkan Saraç’ın açıklaması şöyle: 

"Yeni YÖK" olarak başlattığımız "alana özgü" dil yeterliliğini belirlemeye yönelik yeni bir sınav olan YÖKDİL'e 100 bine yakın kişi başvurmuş ve ilk sınav 5 Mart 2017 tarihinde başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Akademinin onlarca yıldır talebi ve beklentisi olan bu sınavı gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Sınavın gerçekleşmesinde katkıları olan Ankara ve Anadolu Üniversitemize teşekkür ederim.

Bu gibi merkezi sınavlarda mutat olan muhtemel itirazlar için beklenmesi gereken sürenin bitiminde sonuçlar açıklanacaktır. YÖKDİL sınavımızın sonuçları yakın zaman içerisinde merak ve heyecanla bekleyen adaylarımızla paylaşılacaktır.

Bununla birlikte YÖKDİL sınavının sonuçlarının ilan edilmesine kısa bir süre kala ham sonuçlara baktığımızda YDS'ye göre başarı oranının ciddi bir şekilde yükseldiğini görmekteyiz. Bundaki en büyük amil, YÖKDİL'in "alana özgü" olması ve "alanın terminolojisini" sorgulamasıdır.

Sınavın içeriğine bağlı olarak ortaya çıkan başarı oranına baktığımızda akademi lehine ne kadar isabetli bir karar almış olduğumuz anlaşılmaktadır.

Diğer taraftan YÖKDİL Sınavına girenlerin çoğunluğunun akademisyen olduğu görülmüştür. Doktora yapmak isteyen öğrencilerimizin önemli bir kısmının ilk kez yapılan bu sınavdan haberdar olmadıkları için sınava giremedikleri de öğrenilmiştir. Doktora yapmak isteyen öğrencilerimizin çeşitli vasıtalarla Kurulumuza yoğun bir şekilde ilettikleri YÖKDİL Sınavının ikincisinin yapılması yönündeki taleplerini ilgili kurullarımızda görüşeceğimizi belirtmek isterim.

Öğrenci ve akademisyen dostu "Yeni YÖK" olarak yükseköğretimde kalite odaklı uygulamalara imza atmaya devam edeceğiz. "

YÖKDİL sonuçları nereden açıklanıyor Yekta Saraç duyurdu

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle