YGS’de uzatma yok

Güncelleme Tarihi:

YGS’de uzatma yok
Oluşturulma Tarihi: Ocak 11, 2016 21:25

Üniversiteye girişte ilk aşama olan YGS için başvurular 20 Ocak'ta sona erecek. Başvurular internet üzerinden de yapılabiliyor. Ancak sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı ve internet imkânından da yararlanamayan ilçelerdeki adayların durumu tartışma yarattı. ÖSYM, başvuru tarihlerinin uzatılmayacağını, sınav takviminde değişiklik olmayacağını bildirdi.

Haberin Devamı

DİYARBAKIR'ın Sur ilçesi başta olmak üzere bölgede devam eden terör olayları ve operasyonlar, eğitimi olumsuz etkilerken üniversiteye girişte ilk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvuruları da geçen hafta başladı. Sokağa çıkma yasağı bulunan ilçelerdeki adayların başvurularını nasıl yapacağı tartışma yarattı.

İNTERNETTEN YAPILABİLİYOR

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla yapabilirken, diğer tüm adaylar başvuru merkezlerine gitmek zorunda. Lise son sınıf öğrencilerinden okulları başvuru merkezi olanlar başvurularını okullarına; kendi okulu başvuru merkezi olmayan son sınıf öğrencileri, açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan ya da eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar ise başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenmiş başvuru merkezlerinin herhangi birinde gerçekleştirecek.

Haberin Devamı

BAŞVURU TARİHİ DEĞİŞMEZ

Yasak nedeniyle dışarı çıkamayan ve internet aracılığıyla başvurusunu yapamayan öğrenciler, başvurularını son tarih olan 20 Ocak’a kadar tamamlamak zorunda. ÖSYM, daha önce de olduğu gibi başvuru tarihinde bir uzatma olmayacağını belirtirken, sınav takviminde değişiklik yapamayacaklarını bildirdiler.

İŞLEMLER NASIL OLACAK

Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinde çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf, geçerli kabul edilecek. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde eğitim bilgileri kayıtlı olan adayların, başvuru merkezine gitmeden önce ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresine T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak eğitim bilgilerini kontrol etmeleri gerekiyor. MEB e-okul sisteminde ve ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde eğitim bilgisi olmayan adaylar ile MEB e-okul sisteminde eğitim bilgisi olmayanlardan ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde kayıtlı eğitim bilgisinde değişiklik olanlar, ÖSYM sınav koordinatörlüklerinden veya diğer başvuru merkezlerinden yapacakları başvuru sırasında Aday Başvuru Formu ekinde diploma, mezuniyet belgesi gibi belgelerinin onaylı bir örneğini başvuru merkezi görevlisine teslim edecek.

Haberin Devamı

25 MART’TA AÇIKLANABİLİR

YGS, 13 Mart Pazar günü yapılacak. ÖSYM bu yıl adaylar için bir yenilik yaparak, sınav sonuçlarını açıklama takvimini de belirledi. YGS sonuçlarının 25 Mart’ta açıklanması planlanıyor. Bu sınavda 150 baraj puanını geçen adaylar ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girmeye hak kazanacak. 

BAKMADAN GEÇME!