YGS başvuru tarihi ne zaman? | 2016 YGS Başvuruları Nasıl Yapılır?

Güncelleme Tarihi:

YGS başvuru tarihi ne zaman | 2016 YGS Başvuruları Nasıl Yapılır
Oluşturulma Tarihi: Ocak 05, 2016 11:16

YGS başvuru tarihi ne zaman? sorusu yanıt buldu! Üniversiteye girişin ilk aşaması olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvuru dönemi başvuruları 6 Ocak 2016 tarihinde başladı. 20 Ocak'a kadar devam edecek olan YGS Başvuruları Nasıl Yapılır?, YGS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?, YGS 2016 ücreti ne kadar? İşte detaylar...

Haberin Devamı

Binlerce üniversite öğrencisi adayının öğrenim görmek istedikleri üniversiteye girmek için yarıştığı sınavların ilk aşaması olan YGS başvuruları bugün başladı. Lise son sınıf ve mezun durumda olan adayların başvurularını 6 Ocak 2016 - 20 Ocak 2016 tarihleri arasında yapmaları gerekiyor.

YGS sınavına girmek isteyen engelli adaylar ile sağlık sorunu bulunan adayların durumlarını geçerli sağlık kurulu raporu ile başvuru süresi içerisinde ÖSYM'ye bildirmeleri ve özel bir salonda sınava girmek istediklerini talep etmeleri gerekmektedir.

YGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

YGS Başvuru Formu Nereden Alınır?

Halen öğrenim gören Lise son sınıf öğrencileri YGS başvurularını, kayıtlı oldukları okul müdürlüklerinden alacakları YGS başvuru formu doldurarak yapabilecekler. Diğer adaylar ise başvuru merkezleri ya da sınav koordinatörlüğüne giderek kişisel bilgileri ve sınava girmek istedikleri yer tercihlerini bildirmek suretiyle YGS başvurusu yapabilirler. Tüm işlemleri tamamlayan adaylar son olarak sınav ücretini yatırarak başvuru sürecini tamamlayabilecekler.

Haberin Devamı

YGS sınav ücretleri, YGS sınav kılavuzunun son sayfasında bulunan bankalardan birine veya ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan ''Ödemeler'' alanından kredi kartı/banka kartı aracılığıyla yatırılabiliyor.

YGS BAŞVURULARINDA NELER DİKKAT EDİLMELİ?

ÖSYM, sınava girecek adayların başvuru, sınav öncesi, anında ve sonrasında yapılacaklar konusunda bilgilenmeleri için ''2016 ÖSYS Aday El Rehberi'' kılavuzunu yayınladı.

2016 ÖSYS Aday El Rehberi indirmek için tıklayınız

2016 ÖSYS Aday El Rehberi kılavuzunda adayların başvuru için dikkat etmeleri gereken noktalardan bazıları şöyle sıralandı.

“-Başvuru merkezi görevlisinin bilgilerinizi ve fotoğrafınızı elektronik ortama aktardıktan sonra size vereceği Aday Başvuru Formu çıktısını dikkatle kontrol ediniz ve imzalayarak görevliye veriniz. Başvuru merkezince onaylanmış bu formu özenle saklayınız. Başvurunuz tamamlandıktan sonra ortaya çıkabilecek yanlışlıktan veya eksiklikten sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

Haberin Devamı

-Başvuru sırasında her adaya şifre verilir. Bu şifre adayın kendisine özgüdür. Başvuru bittikten sonra Aday İşlemleri Sistemi’ne (https:// ais.osym.gov.tr) girerek bu şifreyi sadece kendisinin bildiği ve başkası ile paylaşmayacağı bir şifre ile değiştirilmeli. Adayların, ÖSYM ile her türlü işlemleri T.C. Kimlik Numarası ve bu şifre üzerinden gerçekleştirildiğinden, size özgü olan bu şifrenin bir başkası tarafından kötü amaçlı kullanılabileceğini unutmayınız.

-İşlemleriniz tamamlandıktan sonra Aday İşlemleri Sistemi’ne girerek bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz. Eksik veya değiştirilmesi gereken bilgileriniz var ve bu değişikliğin yapılmasına sistem tarafından izin veriliyor ise değişikliği yapabilirsiniz.”

Haberin Devamı

YGS başvuru tarihi ne zaman | 2016 YGS Başvuruları Nasıl Yapılır

YGS Sınavı 13 MART 2016'da yapılacak

YGS, 13 Mart Pazar günü yapılacak. ÖSYM bu yıl adaylar için bir yenilik yaparak, sınav sonuçlarını açıklama takvimini de belirledi. YGS sonuçlarının 25 Mart’ta açıklanması planlanıyor. Bu sınavda baraj puanını geçen adaylar ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girmeye hak kazanacak.

LYS BAŞVURULARI 4 Nisan 2016 - 14 Nisan 2016 arasında

LYS başvuruları 4 Nisan 2016 -14 Nisan 2016 tarihleri arasında alınacak. Haziran ayında beş oturumda düzenlenecek ve sonuçları da 18 Temmuz’da açıklanacak. LYS takvimi ise şöyle:

LYS - 4 (Sosyal Bilimler): 18 Haziran
LYS-1 (Matematik): 19 Haziran
LYS-2 (Fen Bilimleri) ve LYS-5 (Yabancı Dil): 25 Haziran
LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): 26 Haziran

Haberin Devamı

YGS BAŞVURU ÜCRETLERİ NE KADAR?

2016 yılı YGS - LYS başvuru ücretleri henüz resmi olarak açıklanmadı. 2015 YGS - LYS başvuru ücretleri şöyleydi;

- YGS Sınav Ücreti: 50,00 TL

- Sınavsız Geçiş Başvuru Ücreti: 15,00 TL

- LYS Sınav Ücretleri (Girmek istediğiniz her bir LYS için): 30,00 TL

- Başvuru Hizmeti Ücreti: 3,00 TL

BAKMADAN GEÇME!