Yerli Malı Haftası ‘yerli üretim’le kutlanıyor

Yerli Malı Haftası ‘yerli üretim’le kutlanıyor

MEB, ‘Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası’nı bu sene okullarda yeni bir bakış açısıyla ‘yerli üretim’ temalı etkinliklerle kutluyor. 12-18 Aralık tarihlerini kapsayan Yerli Malı Haftası'nda okullar, Türkiye'de üretilen ve yurtdışına satılan ürünlerin tanıtımının yapılması, veli bilgilendirme toplantıları, konferanslar gibi etkinlikler yapacak.

Haberin Devamı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ‘Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası’nı bu sene okullarda yeni bir bakış açısıyla, ‘yerli üretim’ temalı etkinliklerle kutluyor. Bakanlık, her yıl okullarda kutlanan ve bu yıl da 12-18 Aralık tarihlerini kapsayan Yerli Malı Haftası'nın yeni bir bakış açısı ve farklı etkinliklerle düzenlenmesi kararını aldı. Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzasıyla tüm okullara gönderilen yazıda, ‘Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası’ kapsamında düzenlenecek etkinliklerde, tarımdan sanayiye kadar her alanda büyük önem taşıyan yerli üretimin önemi vurgulanacak. Bu kapsamda okullar, öğrencilerin yaşadıkları bölgelere ait coğrafi işaretleri öğrenmeleri, Türkiye'de üretilen ve yurt dışına satılan ürünlerin tanıtımının yapılması, veli bilgilendirme toplantıları gibi etkinliklere imza atacak.

Haberin Devamı

OKULLARDA ‘BİZ BAŞARDIK’ KÖŞELERİ OLUŞTURULACAK
Yerli ürünler ve üretimle ilgili film, belgesel, animasyon, tiyatro gösterimleri, sergiler, marka, patent ve faydalı model sahibi olma koşulları ile önemi konulu konferanslar düzenlenecek. Okullarda ayrıca bilim, sanat, kültür ve spor alanlarında dünya çapında, devlet kurumlarınca ya da Türk vatandaşlarınca geliştirilen bilim-teknoloji ürünlerinin ve bu başarıların tanıtıldığı ‘Biz Başardık’ köşeleri oluşturulacak. Etkinliklerle, yerli malı üretim ve kullanımı konusundaki bilincin küçük yaşlardan itibaren oluşturulması, tasarruflu olma, yerli üretim, üretim kalitesi ve kaynakların etkili kullanımının toplumun tümünde içselleştirilerek bir yaşam tarzı haline getirilmesi hedeflendi.

ETKİNLİKLER HAFTAYLA SINIRLI KALMAYACAK
Yerli üretim ve yerli tüketimin önemi konusundaki çalışmalar sadece ‘Yerli Malı Haftası’ etkinlikleriyle de sınırlı kalmayacak. Bu kapsamda yıl boyunca okullardaki saha gezileri, film, belgesel, animasyon gösterimleri, tiyatro, seminer, söyleşi, yarışma ve sergi gibi etkinliklerle hem öğrenciler hem de vatandaşlarda farkındalık oluşturulacak.