GeriEğitim Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kabine revizyonuna göre Gençlik ve Spor Bakanlığı’na, Suat Kılıç’ın yerine Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç getirildi.

Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç
refid:25445145 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

2011 genel seçimleri sonucunda meclise giren Suat Kılıç, 6 Temmuz 2011’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 61’inci Hükümet’te Gençlik ve Spor Bakanlığı’na getirilmişti.

Akif Çağatay Kılıç kimdir?

Çağatay Kılıç, 1976 yılında Almanya'nın Siegen şehrinde doğdu. Kılıç, 10 yaşına kadar Almanya'da yaşadı ve ailesinin Türkiye'ye dönmesiyle birlikte İstanbul Işık Lisesi'nde bir yıl okuduktan sonra, liseyi İstanbul Alman Lisesi'nde bitirdi. Lisans eğitimini ise İngiltere'deki Hertfordshire Üniversitesi'nde "Siyaset ve Avrupa Çalışmaları" bölümünde tamamladı.
Kılıç, daha sonra Sabancı Holding'in Londra Bürosu'nda satın alma uzmanı olarak bir yıl çalıştı. Siyasete Cüneyt Zapsu'nun danışmanı olarak başladı. Bir yıl süren bu görevinden sonra başbakanlığa geçerek uzun bir dönem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel kalem müdür yardımcılığı görevini üstlendi. Kılıç, Erdoğan'ın yakın kurmay ekibinde yer alıp, yurtdışı gezilerinin çoğunda Erdoğan'ın tercümanlığını yaptı.
Çağatay Kılıç, 2011 milletvekili genel seçimlerinde milletvekili adayı olmak için 10 Mart 2011'de özel kalem müdür yardımcılığı görevinden istifa etti. 11 Nisan 2011'de Samsun'dan 5. sıra milletvekili adayı olarak gösterildi. AK Parti'nin Samsun'da yüzde 61.86 oy oranı aldığı 12 Haziran'daki seçimler sonucunda milletvekili oldu. Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, Türkiye-Arjantin Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanvekili, Türkiye-Brezilya ve Türkiye-İtalya Parlamentolararası Dostluk Grupları saymanı, Türkiye-Kanada Parlamentolararası Dostluk Grubu genel sekreteri ve Türkiye-İran Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi. Çağatay Kılıç'ın dedesi 1961 ve 1980 yılları arasında 19 yıl süreyle CHP'den 5 dönem Samsun milletvekilliği yapan İlyas Kılıç. Gastroenteroloji uzmanı olan babası Sinan Kılıç, İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde Erdoğan'ın özel doktorluğunu yaptı. Amcası ise Milli Güvenlik Kurulu sekreteri olan ve 2008-2010 yılları arasında Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi olarak görev yapan Serdar Kılıç.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle