GeriEğitim YDS'ye girecek aday sayısı belli oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YDS'ye girecek aday sayısı belli oldu

YDS'ye girecek aday sayısı belli oldu
Abone Olgoogle-news

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, "24 Mart Pazar günü 41 il merkezinde basılı formatta uygulanacak 2019-YDS/1'de 25 farklı dilde sınav yapılacak. Sınava toplam 111 bin 458 aday girecek. Klasik yazılı olarak yapılan sınavlar toplam 20 dilde yapılıyor ve adaylar sadece Ankara'da sınava girebiliyor. Çoktan seçmeli test uygulanan sınavlar toplam beş dilde yapılıyor ve 41 il ve 47 sınav merkezinde sınava girebiliyorlar" dedi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 24 Mart’ta 41 il merkezinde yapılacak Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'na (2019-YDS/1) 111 bin 458 adayın gireceğini söyledi. Yabancı dil sınavlarını bu sene üç kez basılı, 13 kez de elektronik (e-YDS) olarak uygulayacaklarını belirten Prof. Dr. Aygün, "24 Mart Pazar günü 41 il merkezinde basılı formatta uygulanacak 2019-YDS/1'de 25 farklı dilde sınav yapılacak. Sınava 111 bin 458 aday girecek" diye konuştu.

Bu dillerden bazılarında çoktan seçmeli test uygulanırken, bazılarında klasik yazılı sınav yapıldığını anlatan Aygün, şunları söyledi:
"Klasik yazılı olarak yapılan sınavlar toplam 20 dilde yapılıyor ve adaylar sadece Ankara'da sınava girebiliyor. Bunlar Arnavutça, Boşnakça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish dili), Ermenice, Farsça, Gürcüce, Hollandaca (Dutch dili), İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) ve Yunanca dilleri. Çoktan seçmeli test uygulanan sınavlar toplam beş dilde yapılıyor ve 41 il ve 47 sınav merkezinde sınava girebiliyorlar. Bunlar ise Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça."

ADAYLARA ‘SAAT’ HATIRLATMASI
ÖSYM Başkanı Aygün, 2019 yılında uygulanacak tüm basılı sınavlarda olduğu gibi 2019-YDS/1'de de kimliğini kaybeden adayların mağdur olmaması için sınav yapılan illerde nüfus müdürlüklerinin sınav günü açık olacağını söyledi. Açık olacak nüfus müdürlüklerinin listesinin ÖSYM'nin internet sitesinde yer aldığını belirten Halis Aygün, adaylara saat 10.00'dan önce sınav binalarında olmaları gerektiği hatırlatmasında bulundu. Prof. Dr. Aygün, sınava girecek tüm adaylara başarılar da diledi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle