Yale Üniversitesi öğrencileri Türkiye’de staj yapıyor

Yale Üniversitesi öğrencileri Türkiye’de staj yapıyor

2013’te başlatılan Yale Bulldog adlı program kapsamında Yale Üniversitesi’nden her yıl Türkiye’ye 7 öğrenci geliyor. Haziran-Ağustos arasındaki staj programı ile öğrenciler enerjiden liman işletmeciliğine, portföy yönetiminden finansa kadar farklı alanlarda çalışıyor.

Haberin Devamı

Farklı ülkelerde birçok şirketle staj programı yürüten Yale Üniversitesi, Türkiye’de Global Yatırım Holding ile iletişime geçti. 2013 yılında ‘Yale Bulldog’ adlı program başlatıldı. Holdingin Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Bensel’in verdiği bilgiye göre, adayların başvurdukları alanlar ve ilgili departmanın ihtiyacına göre staj olanakları sağlanıyor. Öğrencilerle skype üzerinden görüntülü görüşmeler yapılıyor. Haziran ayında başlayan staj dönemi ağustosta sona eriyor. Öğrenciler holding bünyesinde enerjiden, liman işletmeciliğine, portföy yönetiminden, finansa kadar farklı bölümlerde iki ay çalışıyor.
Programın ilk defa uygulandığı 2013 yılında yapılan 35 başvurudan 6 öğrenci seçildi. Bu yıl ise 56 başvuru oldu. Yani 2 yıl içinde Yale’den toplam 91 öğrenci İstanbul’a gelerek staj yapmak istedi. Stajyerlere aylık belli bir miktar ücret ödendiğini belirten Bensel, üniversitelileren kalacak yer dışında ulaşım, yeme içme gibi giderlerini karşıladıklarını söyledi. Bensel, bu yıl başvuru sayısının arttığını, adayların Türkiye’ye gelmek için “torpil” yapmaya çalıştığını da belirterek şöyle dedi: “Öğrencileri seçerken zorlandık. Hepsi çok başarılı ve zeki. Birçoğunun not ortalamaları oldukça yüksek ve ne istediklerini biliyorlar. Bu program sadece Yale Üniversitesi’nde okuyanlar için geçerli. Zamanı geldiğinde okulun internet sitesinde duyurulup, özgeçmişlerin gelmesiyle süreç başlıyor. Türkiye’de eğitim alan gençlere de bu fırsatı veriyoruz. Adaylar internet sitesinden özgeçmişlerini bizlere iletiyor. Amacımız gençlere fırsat vermek, onları eğiterek çeşitli iş kollarında uzmanlaşmalarını sağlamak. Onların fikirlerini, önerilerini, katkılarını önemsiyoruz. Öğrencilerin şirketimize ve çalışanlarımıza farklı bir bakış açısı kazandıracaklarına inanıyoruz.”

Haberin Devamı

Yale Üniversitesi öğrencileri Türkiye’de staj yapıyor
İstanbul’da yaşamak beni etkiledi

Shihui Mao (Yale Üniversitesi’nde Sosyoloji ve Ekonomi Bölümü’nde okuyor, 22 yaşında): İstanbul’a ilk defa geldim. Buraya gelmeden önce internetten araştırma yaptık. Holding bünyesinde faaliyet gösteren AZ Global’de stajyerim. Fon yönetimi ve yatırımlarının nasıl yapıldığı konusunda bilgi alıyorum. Türkiye’de olmak çok heyecanlı. Döner ve baklavayı çok sevdim. Osmanlı zamanından kalan bir semtte yaşamak, boş zamanlarda tarihi yerleri gezmek keyifli. Arkadaşlarım İstanbul’un gece hayatından, insanlarından, yemeklerinden etkilenmişlerdi. Ben de bu kadar sevebileceğimi tahmin etmemiştim. Finans, işletme veya danışmanlık sektöründe iş bulmak isterim.

Haberin Devamı

Yale Üniversitesi öğrencileri Türkiye’de staj yapıyor
Muhteşem Boğaz manzarasını sevdim

Hailey Winston (19 yaşında, Yale Üniversitesi Ekonomi ve matematik bölümünde okuyor): Geçen yıl programa katıldığım öğrencilerden aldığım olumlu duyumlar nedeniyle staja başvurdum. Türkiye’ye daha önce gelmedim. Kente gelmeden önce rehber kitapları okudum. Türkçe konuşmak ve yemekler konusunda endişeliydum, boşunaymış. Bankacılık alanında devam etmeyi planlıyorum. Boş zamanlarımda İstiklal Caddesi’nde ve ara sokaklarında zaman geçirmeyi, muhteşem İstanbul Boğaz’ı manzarasıyla karşılaşmayı çok seviyorum.

Yale Üniversitesi öğrencileri Türkiye’de staj yapıyor
Gelecek planlarım arasında Türkiye de var

Thomas Yabroff (Yale Üniversitesi’nde Siyasi Bilimler ve Felsefe Bölümü’nde eğitim alıyor): Farklı tecrübeler edinmek istediğim için programa başvurdum. Hedefimi yöneticilere anlattım. Enerji alanında iş geliştirme departmanında görev aldım. Gelecekte Türkiye’yi de planlarım arasında kattım. Avrupa ve Asya’daki araç piyasasını araştırıyorum. Bu yaz İstanbul’da deneyim kazanacağım. Burada 14’üncü yüzyılda yapılan kule ve 21’inci yüzyılda yapılan metro istasyonun arasında yaşıyorum. Camiler nokta nokta görünüyor ufuk çizgisinde ve aynı zamanda Anayasa laikliği uygulanıyor. Yaşlı adamlar çay, gençler ise enerji içeceği içiyor, bu karmaşayı seviyorum. Amerika’da Türk arkadaşlarım da var.

Haberin Devamı

Yale Üniversitesi öğrencileri Türkiye’de staj yapıyor
Enerji alanında deneyim kazanacağım

Sachi Twine (Yale Üniversitesi Çevre bilimleri alanında okuyor): Enerji bölümünde staj yapıyorum. Türkiye’de iş deneyimi kazanmak iyi bir fırsat. Geçen yıl Türkiye’de çalışan öğrencilerden kentin sosyal yaşamı, tarihi gibi alanlarda pozitif yorumlar aldım. İlk kez İstanbul’a geldim. Türkçe konuşamayacağım için kaygılandım, ancak İngilizce konuşanlar fazla olduğu için sorun yaşamadım. Deniz boyunca yürüyebilmek büyük bir şans. İlk hafta sonumda, İstanbul’da bu kadar canlı bir gece hayatı gördüğüme oldukça şaşırdım. Staj programında enerji yatırım kararlarının nasıl analiz edildiği ve alındığını ayrıca geleceği parlak enerji yatırımlarının neler olabileceği konusunda bir anlayış edinmeyi planlıyorum.

Haberle ilgili daha fazlası: