GeriEğitim ‘Uzaktan eğitimin süresi en kısa zamanda açıklanacak’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Uzaktan eğitimin süresi en kısa zamanda açıklanacak’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Uzaktan eğitimin süresiyle ilgili karar en kısa zamanda açıklanacak. LGS ile ilgili biz ilkesel olarak sınavların zamanında yapılmasını çok önemseriz. Çünkü sınava hazırlık bir maraton koşusudur ve belirli stres basamaklarından geçilerek yaşanır" dedi.

‘Uzaktan eğitimin süresi en kısa zamanda açıklanacak’
Abone Olgoogle-news

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, A Haber'de gündemle ilgili soruları yanıtladı. Selçuk, uzaktan eğitimin uzayıp uzamayacağına ilişkin soru üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bu kararı kendi başına almadığını belirtti. Bunun Türkiye ile ilgili bir mesele olduğunu söyleyen Selçuk, şöyle konuştu:
“Konuyu hassasiyetle takip ediyoruz ve Sağlık Bakanlığı ile istişare halindeyiz. Bilim Kurulu'nun önerileri var, yani süreç şu şekle doğru evriliyor, şu tedbirler alınması gerekir' diye. Çok kısa bir zaman içerisinde bunun net kararını toplumla paylaşacağız. Ama bu süreç, toplumu da dünyayı da oldukça zorluyor. Bu nedenle bu şartlarda ne olur, ne olmaz elbette herkesin bir değerlendirmesi var. Fakat biz bunu, kamuoyuna resmi olarak en kısa zamanda açıklayacağız. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bugün ve yarın görüşeceğiz. Bilim Kurulu’nun verileri üzerinden değerlendirme yapılacak. Okulların hemen açılması veya bu sürecin uzamasıyla ilgili tüm senaryolar hazır.

3 AYRI SINAV SENARYOSU VAR
Liselere Giriş Sınavı (LGS), MEB ile ilgili. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ise ÖSYM ve YÖK ile ilgili. LGS ile ilgili biz ilkesel olarak sınavların zamanında yapılmasını çok önemseriz. Çünkü sınava hazırlık bir maraton koşusudur ve belirli stres basamaklarından geçilerek yaşanır. Dolayısıyla öğrencilerimizin sınava hazırlıklarıyla ilgili bir değişiklik, başka streslere yol açabilir. Prensip olarak biz sınavı zamanında yapmak isteriz. Ama koşullar başka bir şey gerektirirse diye bu yüzden üç ayrı sınav senaryosu da  var. YKS ile ilgili kararı da tabii ki de YÖK ve ÖSYM verecek. Onlarla da istişare içerisindeyiz.”

Sınavların online olarak yapılıp yapılamayacağıyla ilgili soru üzerine Selçuk, bu çapta bir büyük sınavı online olarak yapabilecek bir altyapının bulunmadığını belirterek "Sınavların uzaktan yapılması söz konusu değil" dedi.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİN DURUMU
Ücretli öğretmenlerin maaşlarına ilişkin çalışmaları olup olmadığının sorulması üzerine Bakan Selçuk, ücretli öğretmelerin girdiği ders başına ücret aldığını hatırlattı. Selçuk, "Şu an bir kriz var böyle bir durumda çözüm üretilebilir mi? Şu anki mevzuatta bu görülmüyor. Türkiye'de esnaf, sanatkar, işletmeciler, sanayiciler herkes kendi katmanında bazı sıkıntılar yaşıyor. Cumhurbaşkanımız büyük bir paket açıkladı. Bu paketin ayrıntılı, teknik çalışmalarını uzmanlar yapıyor. Biz, değerlendirmeleri, teknik açıklamaları, bunun hukuksal karşılığını netleştirelim ondan sonra bu konularla ilgili açıklamalar peyderpey yapılır" diye konuştu.

Bakan Selçuk, koronavirüs salgının sona erdikten sonra da televizyon ve EBA üzerinden öğrencilere destek vermeyi sürdüreceklerini söyledi.

Özel okullara gidilmediği halde ücret verildiğinin hatırlatılması üzerine Ziya Selçuk, "Özel okullara, şunu yapın ya da bunun yapın' demek hukuksal bir karar içerisinde olmalı. Bizde bu konuda teknik olarak çalışıyoruz ve tüm paydaşlarla irtibat halindeyiz" dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle