Üniversiteye Danıştay kararı ile denklik tanındı

Üniversiteye Danıştay kararı ile denklik tanındı

Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi'nde eğitim alan ancak okul denkliği YÖK tarafından kabul edilmeyen genç Danıştay’a dava açarak itirazda bulundu. Mahkeme, dava sonucunda öğrenci lehine karar verdi.

Haberin Devamı

İzmir'de, lise eğitimini tamamladıktan sonra gittiği Ukrayna'da, Ulusal Teknik Üniversitesi'nde okuyup makine mühendisi olan Arda Kılıç, sınavsız olarak yükseköğretime gittiği gerekçesiyle denkliğini kabul etmeyen YÖK'e karşı idare mahkemesinde yürüttüğü hukuk mücadelesini kazandı. YÖK'ün itirazı üzerine kararı görüşen Danıştay da kararı onadı. Kararın YÖK'te denklik sıkıntısı yaşayan üniversiteliler için de emsal oluşturacağı belirtildi.

Dikili İlçesinde lise eğitimini tamamlayan 25 yaşındaki Arda Kılıç, girdiği sınavlarda herhangi bir üniversiteye kaydını yaptırmaya hak kazanamadı. Bunun üzerine 2006 yılında Ukrayna'ya giden Kılıç, burada Ulusal Teknik Üniversitesi'ne kaydını yaptırdı. Üniversitede 4 yıl süren eğitimini başarıyla tamamlayan Kılıç, 2010 yılında da diplomasını alarak makine mühendisi oldu. Eğitimin ardından döndüğü Türkiye'de, makine mühendisi olarak iş aramaya başlayan Arda Kılıç, denklik belgesi için de YÖK'e başvurdu. Ancak YÖK, Kılıç'a tercihsiz olarak Ukrayna'ya gittiği ve sınavsız olarak da kaydını yaptırdığı gerekçesiyle denklik belgesi vermedi.

Hukuk mücadelesi verdi

Haberin Devamı

Eğitimini 4 yılın sonrasında başarıyla tamamlayan Arda Kılıç, Avukatı Çağlar Kılınç aracılığıyla yaklaşık 2.5 yıl önce Ankara İdare Mahkemesi'ne başvurarak hukuk mücadelesi başlattı. Başvuru ve gerekçelerini inceleyen mahkeme, isteği yerinde bularak kısa süre önce sonuçlandırdığı davayla, Arda Kılıç'a denklik belgesi verilmesine karar verdi. Mahkeme denklikle ilgili kararını, YÖK'ün bu işleminin, anayasadaki eşitlik ilkesine aykırı olduğu, aynı eğitimi alan öğrenciler için, tercihli ile tercihsiz kayıt yaptırmaları arasında fark bulunmayacağını göz önünde bulundurarak verdi. YÖK, kararın temyizi için Danıştay'a başvurdu. Danıştay 8'inci Dairesi, YÖK'ün itirazını reddedip, idare mahkemesinin kararını onadı. Onama kararı Arda Kılıç ve avukatı Çağlar Kılınç'a ulaştı.
Danıştay'ın verdiği kararın, binlerce öğrenci için emsal niteliği taşıdığı belirtildi. Üniversite eğitimlerini Ukrayna, Gürcistan, Bulgaristan'daki üniversitelerde tamamlayan ve bu şekilde sorun yaşayan öğrencilerin, denklik belgesi alabilecekleri bildirildi. Avukat Çağlar Kılınç da, Danıştay'ın, öğrencilerin önemli bir sorununa, kararıyla nokta koyduğunu dile getirdi.

Haberle ilgili daha fazlası: