Üniversitelerde tercihler değişti! Teknoloji yükseldi tıp düşüşte

Güncelleme Tarihi:

Üniversitelerde tercihler değişti Teknoloji yükseldi tıp düşüşte
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 17, 2022 07:00

Önceki gün açıklanan YKS yerleştirme sonuçlarına göre gençlerin meslek tercihleri değişti. Uzmanlar bu yılı, doluluğun en yüksek olduğu yerleştirme süreci olarak tanımlarken bilgisayar ve teknolojiye dayalı mühendisliklerde yükseliş olduğunu söylüyor. Tıp fakültelerinin ise cazibesini yitirdiği belirtiliyor.

Haberin Devamı

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 18-19 Haziran tarihlerinde düzenlenen ve 27 Temmuz -5 Ağustos tarihleri arasında tercih işlemleri alınan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları önceki gün açıklandı. Uzmanlar bu yılı doluluğun en yüksek olduğu yerleştirme süreci olarak tanımlarken bilgisayar ve teknolojiye dayalı mühendislikler ve bağlantılı tüm programlarda yükseliş olduğunu söylüyor. Tıp fakültelerinin ise cazibesini yitirdiği belirtiliyor. Puanlamada baraj uygulamasının kaldırıldığı ilk yerleştirme sürecinde boş kontenjanlar ise sıralama barajına takılan bölümlerde ortaya çıktı. En çok inşaat mühendisliği bölümü boş kaldı.

EN POPÜLER BÖLÜMLER

Bu yıl YKS yerleştirme sürecinde yaşanan en büyük sürprizin, devlet üniversitelerinde önceki yıllarda 18-20 bininci sıralardan öğrenci alan tıp programlarının 30 bine gerilemesi olduğunu söyleyen Eğitim ve Sınav Uzmanı Salim Ünsal diğer önemli gelişmeleri de şöyle sıraladı:

Haberin Devamı

* Sıralama barajına tabi olan bilgisayar ve yazılım mühendislikleri, bu yılın en popüler bölümleri oldu.

* İstatistik, bilişim sistemleri, yönetim bilişimleri gibi bilgisayar mühendisliğiyle bağlantılı ama baraja tabi olmayan bölümler de çok tercih edildi. Diğer bir ifadeyle bilgisayar ve yazılım mühendisliğinin yancıları çok yüksek puanlara erişti.

* Geçen yıl sistemden kaynaklanan nedenlerle 70 bine gerileyen hukuk programları ise bu yıl devlet üniversitelerinde 58 bininci sıraya çıktı.

İKİ YILLIKLAR YÜZDE 100 DOLDU

* Yabancı dil puanıyla öğrenci alan İngiliz Dili Edebiyatı, mütercim tercümanlık gibi bölümlerde öğrenci lehine iyileşme yaşandı. Daha alt sıralardan puanla öğrenci aldılar.

* İki yıllık bölümler yüzde 100 doluluğa ulaştı. Çok boş kontenjanı kalan bölümlerin tamamı doldu ve taban puanı oluştu. Kalanlar da KKTC’deki programlar oldu genellikle. Bu da bize Anadolu’nun en ücra kasabalarındaki meslek yüksek okullarına bile öğrencilerin yerleştiğini gösteriyor.

* Tercih yapan aday sayısının çok olması ziraat mühendisliği ve tarımla ilgili bölümlere olan ilgiyi de arttırdı. Ziraat mühendisliklerinde sıralama barajı olmaması yüzde yüz dolmalarını sağladı.

Haberin Devamı

DÜŞÜK PUAN VE DOĞRU TERCİHLE ÜNİVERSİTELİ OLDULAR

Salim Ünsal’ın analizine göre kontenjanını doldurmuş bölümlere girebilen puan sıralamasındaki son aday 2 milyon 911’inciydi. Bu aday 158 puanla Yakın Doğu Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği bölümüne girdi. Sözelde ise 160 puanla 1 milyon 492 binci aday İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne yüzde 50 indirimli girdi. Sayısalda 172 puanla 1 milyon 383 bininci aday Ağrı İbrahim Çeçen Hayvansal Üretim ve Teknolojileri bölümünü tercih ederken, eşit ağırlıkta 181 puanla 1 milyon 723 bininci aday Atatürk Üniversitesi İşletme bölümüne yerleşti. Yabancı dil puan türünde de 145 puan alan aday 123 bininci sıradan Kafkas Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı programına yerleşti. Salim Ünsal, bu adayların net sayıları az olsa da doğru tercih yaparak yerleşebildiklerinin altını çizdi. 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!