Üniversiteler paralı olsun

Üniversiteler paralı olsun

Yeni YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, “Üniversite kapısındaki yığılmanın nedenlerinden biri okulların bedava olması. Hiçbir yerde görülmemiştir.” diyerek lisans eğitiminin paralı olması gerektiğini öne sürdü.

Haberin Devamı

Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan önceki gün Ulusal Öğrenci Konseyi’nin açılışına katıldı. Toplantı sonrasında bir öğrenci YÖK Başkanı’na "Herkes üniversite mezunu olmalı mı?" diye sordu.

“Hayır olmamalı” diye soruyu yanıtlayan YÖK Başkanı Prof.Dr. Özcan şöyle devam etti:

“Üniversite kapısındaki yığılmanın nedenlerinden biri okulların bedava olması. Hiçbir yerde görülmemiştir. Bunun yerine öğrencilere paralı yapsak, isteyene 8-10 milyar kredi versek. Sonra bunu bize geri ödese. Daha iyi değil mi? Böyle bir üniversitede okumak istemez misiniz? Neyse borcun, Amerika'da olduğu gibi mezuniyetten sonra ödeyebilirsin. Aynı kredi yurtlar gibi... Üniversiteleri paralı yapalım, ihtiyacı olan herkese burs verelim. Hiç olmazsa üniversiteler ayağının üzerinde dursun. Herkesin üniversite mezunu olma çabasına anlam veremiyorum. Bir çok kişi boşta gezmemek ya da askerlik için üniversitede okumak istiyor. Bunun ideali herkesi üniversiteye taşımamak. Diğerlerini yüksek teknik okullara ve yüksek meslek yüksekokullarına yönlendirmek. Bu sayede en azından istihdam sorunu çözülür”

Haberin Devamı

Başka bir öğrenci ise “Herkesin üniversiteye gitmemesi gerektiğini söylüyorsunuz. Peki neden YÖK Başkanı olur olmaz bu yöntemi açıklamadınız, neden üniversite sayısını artırma yoluna gittiniz?” diye sordu.

Prof. Özcan bu soruyu ise “Ben bunları hemen söylersem daha geldik üç hafta… Beni orada tutmaz indirirler” diye yanıtladı.

Haberle ilgili daha fazlası: