GeriEğitim Üniversiteler ne zaman açılacak? YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'tan Hürriyet'e özel açıklama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversiteler ne zaman açılacak? YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'tan Hürriyet'e özel açıklama

Üniversiteler ne zaman açılacak? YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'tan Hürriyet'e özel açıklama

Pandemi nedeniyle üniversitelerde uzaktan eğitim süreci devam ederken, yaklaşan ikinci dönem öncesi YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Hürriyet Yazarı Nuran Çakmakçı'ya özel açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanlığı'na daha önce aşılama programında öncelik talep ettiklerini hatırlatan Saraç, yüz yüze eğitimin ileride telafisi zor zararlarla karşılaşmamak üzerine önemli olduğunu belirtti. Saraç, öğrencilerin merak ettiği 'Üniversiteler ne zaman açılacak?' sorusuna ise "Bakanlığın görüşlerini ikinci dönem için de ilerleyen süreçte alacağız. Bu görüşe göre üniversitelerimizi yönlendireceğiz." yanıtını verdi.

Üniversitelerin açılacağı tarih için gözler YÖK'e çevrilmişken beklenen açıklama geldi. Uzaktan eğitim süreci, üniversitelerde yapılan sınavlar ve online eğitimin devamlılığı gibi konular hakkında Hürriyet'e özel bilgiler veren YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, üniversitelerin birbirinden farklı şartlarını, imkanlarını gözeterek süreci yönettiklerini ifade etti. Örgün eğitime geçildiğinde ciddi bir hareketliliğin başlayacağına değinen Saraç, bu hareketliliğin risk oluşturup oluşturmadığını en iyi tahlil edecek yapının Sağlık Bakanlığı olduğunu belirtti.

'AŞILAMADA ÖNCELİK TALEP ETTİK'

Hürriyet Yazarı Nuran Çakmakçı'nın YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'la ilgili 16 Ocak 2021'de yazdığı yazısı şöyle;

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, sağlıkla ilgili eğitim için aşılama programında kademeli olarak öncelik istediklerini söyledi: “Sağlık Bakanlığı’ndan kademeli bir şekilde aşılama programında öncelik talep ettik. Zira özellikle uygulamalı programlardan başlayarak yüz yüze eğitim, ileride telafisi zor zararlarla karşılaşmamak için önemli. Özellikle sağlık eğitiminde uygulamalı programlarda uygulamalı eğitimin olmaması sağlık hizmeti sunumunda önümüzdeki yıllarda olumsuz durumlar oluşturabilir. Bugün ülkemizin sahip olduğu sağlık sistemi, nitelikli sağlık ordusu ile bu zor sınavı hamdolsun başarı ile veriyor. Dolayısıyla geleceğin sağlık ordusunun da yine aynı nitelikle donatılması gerekli. Bu hususu da Sağlık Bakanlığı’na anlatacağız. Bakanlığın da en doğru yönlendirmeyi yapacağına ve ellerindeki imkânlar nispetinde yardımcı olacağına inanıyoruz.”

Üniversiteler ne zaman açılacak YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraçtan Hürriyete özel açıklama

ÜNİVERSİTELER AÇILACAK MI?

Başkan Saraç’a öğrencilerin en merak ettiği soruyu da sordum: Üniversiteler ne zaman açılacak? İşte cevabı: “YÖK olarak her hafta küresel salgın sürecinde dünyada hangi tedbirlerin alındığını raporluyor, bu verileri de dikkate alıyoruz. Dünyanın gelişmiş üniversitelerinde erken normale dönüşte artan vakalar üzerine hızla yeniden online’a geçtiklerini, yükseköğretimde örnek gösterilen bu ülkelerin net bir tavır koyamamalarının öğrenciler açısından ne denli yıpratıcı olduğunu, kamu sağlığı açısından da ne denli tehdit oluşturduğunu gördük.

KAMU SAĞLIĞI ÖNEMLİ

Öğrencilerimiz tabii ki yüz yüze öğretim istiyor. Onların seslerine kulak tıkamıyoruz. Anlamaya çalışıyoruz. Online eğitim, örgün öğretimin alternatifi olamaz. Ancak kamu sağlığını tehdit eden bir durum varsa bakanlığın görüşlerini dikkate almalıyız. Örgün eğitime bütünüyle geçmeye karar verildiğinde sadece İstanbul’a yüz binlerce öğrenci gelecek. Öyle 2-3 ilden değil, bütün illerden öğrenci İstanbul’a aynı tarihlerde gelecek. Belli aralıklarla da kendi il, ilçelerine gitme gelme durumları, yani büyük bir hareketlilik olacak. Bu hareketlilik bütün illerimiz için geçerli. Öğrenci yurtları faktörü de dâhil, bu hareketliliğin bir risk oluşturup oluşturmadığını en iyi tahlil edecek yapı Sağlık Bakanlığı’dır. Biz bu çerçevede Bakanlığın görüşlerini ikinci dönem için de ilerleyen süreçte alacağız. Bu görüşe göre üniversitelerimizi yönlendireceğiz. YÖK olarak yükseköğretimi güçlü koordinasyon ama esnek ve çerçeve kararlar ile, üniversitelerimizin birbirinden farklı şartlarını, imkanlarını gözeterek, onlara hareket serbestisi tanıyarak süreçleri yönetiyoruz.”

False