Üniversiteden genç mucitlere patent imkanı

Üniversiteden genç mucitlere patent imkanı

Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Mat, genç mucitlerin projelerini değerlendirmelerine yardımcı olmak için çalışma yaptıklarını belirtti. Mat, "Öğrenciler getirdikleri yeni fikirlerinin patente, hatta ticari bir ürüne dönüşme aşamasına kadar üniversiteden her türlü desteği alacaklar" dedi.

Haberin Devamı

Mat, yaptığı yazılı açıklamada, üniversitelerden sadece mevcut bilgilerin aktarılmasının değil, yeni bilgilerin üretilmesi ve istihdama katkıda bulunmasının da beklendiğini belirtti.

Kendini bu konuda konumlandıran ve altyapısını buna göre hazırlayan üniversitelerden birisinin de Melikşah Üniversitesi olduğunu belirten Mat, şöyle konuştu:

"Akademisyenlerde ve öğrencilerde patent ve yeni fikir kültürünü oluşturmaya çalışan Melikşah Üniversitesi bunun ilk adımını Teknoloji Transfer Ofisi'ni kurarak attı. Yeni fikri olan her öğrenci Teknoloji Transfer Ofisi'ne başvurarak, fikirlerinin patente dönüşmesini sağlayabilecek."

Bir patent firmasıyla anlaştıklarını ve yeni bir fikirle gelen her öğrenciye sürpriz ödüller verileceğini ifade eden Mat, şöyle devam etti:
"Öğrenciler getirdikleri yeni fikirlerinin patente hatta ticari bir ürüne dönüşme aşamasına kadar üniversiteden her türlü desteği alacaklar. Önümüzdeki yıl Teknoloji Transfer Ofisi'ni yeni kurulacak olan Ar-Ge binamıza taşıyacağız ve patent alan öğrencilere buradan ofis vereceğiz. Onlara fikirlerine destek verecek, Kayseri'den hatta Türkiye genelinden firmalar bulacağız. Hiçbir öğrencinin 'benim fikrimden patent çıkmaz', 'benim fikrim ticarileşmez' kaygısıyla hareket etmemesi gerekiyor. Geliştirilmesi halinde her projeden patent çıkabilir. Atılan bu adım ilerleyen yıllarda bir patent ve yenilikçilik kültürü haline gelecek."

Haberle ilgili daha fazlası: