Üniversite tercihlerinde son gün 20 Ağustos

Üniversite tercihlerinde son gün 20 Ağustos

5 Ağustos’ta başlayan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) tercih süreci 20 Ağustos’ta sona eriyor. Şimdi gözler sonuçları açıklayacak Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nde (ÖSYM) olacak. Sonuçların açıklanmasının ardından da birinci ve ikinci ek tercih dönemi başlayacak. Barajın düşürüleceği ek tercih dönemini ise yüz binlerce aday heyecanla bekliyor.

Haberin Devamı

TYT puanı en az 150, AYT/YDT puanı en az 180 olan ve 24 tercih hakkı bulunan adaylar bugün gece yarısına kadar tercihlerini yapabilecek.  Ardından ÖSYM tarafından yerleştirme sonuçları açıklanacak, boş kalan kontenjanlar belli olacak. Daha önce tercih yapmamış adaylar için birinci ek tercih dönemi başlayacak. Bu sürecin ardından da TYT 140,  AYT barajı da 170’e indirilecek ve bu yıl ilk kez uygulanan ikinci ek tercih dönemi başlayacak.

LGS SÜRECİ DE TAMAMLANDI
6 Haziran’da uygulanan sınavla başlayan LGS maratonunda da sona gelindi. 2'nci tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından 9-13 Ağustos tarihlerinde boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca alınan başvurular 20 Ağustos’ta açıklanıyor.

AYGÜN’DEN SON GÜN HATIRLATMASI
Ölçme Seçme ve Yerleştirme (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımla Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercihleri için son gün hatırlatmasında bulundu.

Haberin Devamı

Aygün’ün paylaşımının tamamı şöyle:
“Değerli YKS adaylarımız,

2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) tercih işlemleri yarın (20 Ağustos 2021) saat 23.59’da sona eriyor. Yapacağınız tercihlerin sizlere ve ailelerinize hayırlı olmasını dilerim. #2021YKS”

Haberle ilgili daha fazlası: