Üniversite kampüsü için tasarım yarışması

Üniversite kampüsü için tasarım yarışması

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Merkez Yerleşke Projesi için Kentsel Tasarım Yarışması başlatıldı.

Haberin Devamı

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Üniversite Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Akdoğan ve Mimar Ömer Yılmaz’ın katılımıyla yarışma hakkında basın toplantısı düzenlendi. “Bandırma Üniversitesi Merkez Yerleşke Kentsel Tasarım Yarışması” ile ilgili Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir açıklama yaptı.

Üniversitenin gelecek 10 ve 20 yıllık projeksiyonu hakkında da bilgi veren Rektör Özdemir, “Bu yarışma üniversitemizin kademeli olarak 10 yıl ve 20 yıl sonrası öngörülerek planlanan bir yarışma. 10 yıl sonra üniversitemizdeki fakülte sayısının 10 ya da 11 olmasını hedefliyoruz. 4 meslek yüksekokulumuz var bunlara 2 tane daha eklemeyi planlıyoruz. 10 bin olan öğrenci sayısının 10’uncu yılın sonunda 25 bin, 20’nci yılın sonunda da 40 bin gibi bir rakama ulaşacağı öngörülüyor. Akademik ve idari personel olarak düşünüldüğünde ise 400 civarında personelimiz mevcut. Bu rakamın ilk 10 yıl içerisinde 1250 olması, 20 yılsonunda ise 2 bin 500 sayısına ulaşması bekleniyor. Böyle büyük bir üniversite kurgusunu iyi bir alt yapı oluşturmadan başarmak mümkün değil” dedi.

Haberin Devamı

Rektör Özdemir, “Yarışma 25 Nisan’da sona erecek. 6 Mayıs’ta da yarışmanın sonucu ilan edilecek. Bu yarışmayla hem üniversitemiz hem de Bandırma mimari bir proje kazanmış olacak. Projeyle birlikte bu yıl yatırım programına alınan 3 binanın da ağustos ya da eylül ayı gibi inşasının başlanması planlanıyor. Böylece 7-8 yıl içinde merkezi yerleşke kampüsümüz büyük ölçüde ortaya çıkmış olacak. Bizlerin bu ülkeye vereceği en büyük katkı gençlerin eğitilmesi. Türkiye’de üniversite öğrenci sayısı 7 milyon civarında. Bu sayı çok önemli. 7 milyonu nitelikli bir eğitime tabi tutarsak Türkiye’yi kimse tutamaz. Bizimde amacımız, Türkiye’nin üniversiteleşme süreci ve eğitimin niteliğinin artırılması sürecine Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi olarak en iyi şekilde katkıda bulunmak” dedi.

Haberin Devamı

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ise “1996 yılında en son bu tür bir yarışma yapılmış. Bu yarışma Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’ne önemli bir değer katacak. Rektörümüzü tebrik ediyor, teşekkür ediyorum. Üniversitenin merkezi yerleşke projesi Bandırma’nın “Yeni sanayi ve liman kenti” vizyonuna da büyük katkı verecek. Bu yarışma inşallah en iyi şekilde neticelenir ve Bandırma’ya değer katar” diye konuştu.