GeriEğitim UNICEF'ten ‘çocuk eşitsizliği’ raporu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

UNICEF'ten ‘çocuk eşitsizliği’ raporu

UNICEF'ten ‘çocuk eşitsizliği’ raporu
Abone Olgoogle-news

UNICEF, yüksek gelirli ülkelerde farklı ekonomik sınıflarda yer alan çocuklar arasında gelir, eğitim, sağlık ve yaşam memnuniyeti konularındaki eşitsizliği raporladı. Rapora göre eşitsizliğin en az olduğu ülke Danimarka. Ardından Finlandiya, Norveç ve İsveç geliyor. Eşitsizliğin en fazla olduğu ülke İsrail olurken, Türkiye İsrail’in bir basamak üstünde kaldı ve 34’üncü oldu.     

UNICEF, AB üyeleri ile Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi toplam 41 ülkede gerçekleştirdiği çocuklar arasındaki eşitsizlik konulu araştırmanın sonucunu açıkladı.     

Çalışma kapsamında alt gelir grubuna ait ailelerin çocukları ile üst ve orta gelir grubunda yer alan ailelerin çocukları arasında eğitim, sağlık, yaşam memnuniyeti gibi konulardaki eşitsizlikler incelendi.     

Tüm alanlarda çalışma yapılamadığı için altı ülke genel sıralamaya katılmadı. Genel sıralamaya giren 35 ülke arasında eşitsizliğin en az olduğu ülke Danimarka oldu. Danimarka'yı Finlandiya, Norveç ve İsveç izledi.     

Eşitsizliğin en fazla olduğu ülke İsrail olurken, Türkiye İsrail'in bir basamak üstünde 34’üncü sırada yer aldı.     

2002 ile 2014 yılları incelendiğinde çocuklar arasındaki eşitsizliğin özellikle sağlık alanındaki etkisinin neredeyse bütün ülkelerde arttığı belirtilen raporda, gıda ve fiziksel aktivite eşitsizliğinin ise azaldığı belirtildi.     

Raporda dünyanın en zengin ülkelerinden ABD ve Japonya'nın çocuklar arasındaki gelir dağılımı eşitliği sıralamasında sonlarda yer aldıkları bildirildi.

2002'den bu yana 41 ülke arasında eğitim alanında sadece Estonya, İrlanda, Letonya ve Polonya'da eşitsizliğin azaldığı, diğer ülkelerde ise arttığı söylendi.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle