Üç nesil okulda buluştu

Üç nesil okulda buluştu

Sağlık ve Eğitim Vakfı’na bağlı olarak hizmet veren özel okulun 130 yıl kutlamaları kapsamında düzenlenen panele konuşmacı mezunlar, çocukları ve torunlarıyla birlikte geldi. Üç kuşak tarihi kampüste buluştu.

Haberin Devamı

 Aralarında politikacı, hukukçu, mühendis, doktor, sanatçı, sporcu, bilim insanı, sanayici ve diplomatların bulunduğu binlerce kişiyi mezun etmiş olan okul, 130’uncu yılını kutluyor. Sağlık ve Eğitim Vakfı’na (SEV) bağlı hizmet veren Tarsus Amerikan Koleji (TAC), 130 yılı geride bıraktı. Okul, kutlamalar kapsamında düzenlediği panelde eski ve yeni mezunlarını öğrencilerle buluşturdu.

TORUNLARIYLA GELDİ
Okulun Tarsus’taki tarihi kampüsünde bulunan Talas Oditoryum Salonu’nda düzenlenen ‘TAC 130’uncu Yıl Paneli’ne okuldan 1947’de mezun olan Cevdet Naci Gülalp, 1984 mezunu oğlu Ali Naci Gülalp ve TAC’da öğrenciliği devam eden iki torunuyla birlikte katıldı. Üç nesildir bu okulda okuyan Gülalp ailesinin de buluştuğu panelde konuşan TAC 1947 mezunu Cevdet Naci Gülalp, okulun tarihini anlattı.

‘KIZ ÖĞRENCİLERLE YEPYENİ BİR DÖNEM BAŞLADI’
TAC’dan 1986’da mezun olan Özlem Palabıyık ise şu anda basketbolcu, müzisyen, insan kaynakları uzmanı ve bireysel koç olduğunu söyledi. Bu kadar çok alanda çalışabilmesini okulda aldığı eğitime borçlu olduğunu belirten Palabıyık, “İlk paramı profesyonel basketbolcu olarak kazandım. Aynı zamanda TAC’da öğrenciyken okulun ‘ECHO’ grubunda solistlik yaptığım için müzik kariyerimde de ilerledim. TAC’da kendimi keşfedebileceğim, yeteneklerimi destekleyen bir eğitim aldım ve bu sayede de kariyerimde çok farklı alanlarda başarılı olma imkânı yakaladım” dedi.

Haberin Devamı

Akademik çalışmalarına Mersin Üniversitesi’nde devam eden Dr. Banu Sönmez Tümay ise TAC’dan 1983 yılında mezun olduğunu belirtti ve okulun ilk kız mezunlarından olduğunu söyledi. TAC’a kız öğrencilerin alınmasıyla yepyeni bir dönemin başladığını anlatan Tümay, bu sayede kendisinin de hayatının değiştiğini ve aldığı eğitim sayesinde özgüvenli, ulusal değerlere saygılı bir dünya vatandaşı olarak hayata atıldığını anlattı.

Haberle ilgili daha fazlası: