GeriEğitim Turnalar uçun, dileğimi getirin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turnalar uçun, dileğimi getirin

Turnalar uçun, dileğimi getirin
Abone Olgoogle-news

Çorum'da Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla bin çocuk, dileklerini yazıp origami yöntemiyle turna kuşu şekli verdiği kağıtları, balona bağlanıp gökyüzüne bırakıldı.

Çorum İş Kadınları Derneği (İŞKAD) ve Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) tarafından, okullarla yürütülen iş birliği kapsamında bin çocuğa Japon kağıt katlama sanatı origami yöntemiyle turna kuşu yapımı öğretildi.     

GÖKYÜZÜNDE BİN DİLEK

Dileklerini yazdıkları kağıtlara turna kuşu şeklini veren çocuklar, Kadeş Barış Meydanı'ndaki etkinlikte bir araya geldi. Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte çocuklar, dileklerinin yazılı olduğu origami turna kuşlarını balonlara bağlayarak gökyüzüne bıraktı.    
Çorum İŞKAD Başkanı Semrin Kaleli, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Uzak Doğu kültüründe kağıttan bin turna kuşu yapanların dileğinin kabul edildiğine inanıldığını söyledi.    
Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla çocukların dileklerine dikkati çekmek amacıyla harekete geçtiklerini belirten Kaleli, "UCİM ile bu yıl sevgi ve umut temasıyla yola çıktık. Medeniyetin başkenti Çorum'dan bir ateş yakmak istiyoruz." dedi.     

Turnalar uçun, dileğimi getirin

“İSTEĞİMİZ MESAJLARI ADALET BAKANI GÜL’E ULAŞTIRMAK”

Çocukların dileklerinin yazılı olduğu origami turna kuşlarını Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e ulaştırmayı arzu ettiklerini dile getiren Kaleli, "Çocuklarımızın dileklerini heybemize koyup Ankara'ya gitmek istiyoruz. Bugünden geleceğe bir mesajımız var. Çocuklara güvenilir bir dünya bırakmak yerine, kendini güvende hisseden çocuklar bırakırsak dünyaya, sorun çözülmüş olacak aslında." diye konuştu.    
UCİM İl Koordinatörü Hande Güllü de 66 ilde organize olup mağdur çocuklara yönelik çalışmalar yürüttüklerini anlattı. Çocuklara hukuki ve rehabilitasyon desteği sağladıklarına işaret eden Güllü, "Asıl amacımız eğitim desteği vermek. Biliyoruz ki çocuk istismarının önlenmesinde eğitim başlı başına bir çözüm. Çocuklarımız vatanımızdır, vatanımıza sahip çıkmalıyız." ifadesini kullandı.     

Turnalar uçun, dileğimi getirin

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle