GeriEğitim Türkiye'den 3 üniversitenin büyük başarısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'den 3 üniversitenin büyük başarısı

Türkiye'den 3 üniversitenin büyük başarısı
refid:28875018 ilişkili resim dosyası

Dünya’nın 50 yaş altı en iyi üniversiteleri sıralamasına Türkiye’den 3 kurum girdi. 100 üniversite alınan listeye Sabancı 13, Bilkent 28, Koç 51’inci sıradan girmeyi başardı.

Yükseköğretİm derecelendirme kuruluşu The Times Higher Education (THE), 4 yıldır yapılan, dünyanın 50 Yaşın Altındaki En İyi 100 Üniversitesi sıralamasını açıkladı.

Yükseköğretim kurumlarının eğitim ortamları, araştırmaları, küresel etkileri, atıf oranları ve endüstri bağlantıları şeklindeki 5 ana kritere göre değerlendirildiği listeye, birçok önemli kurumu geride bırakan Sabancı Üniversitesi 13’üncü sıradan girmeyi başardı.

Bilkent Üniversitesi 2014’teki pozisyonunu 3 sıra yukarı taşıyarak 28’inci sıraya yerleşti. Koç Üniversitesi ise 2015’te 10 sıra kaybederek 51’e geriledi.

LİSTE BİRİNCİLİĞİ İSVİÇRE’DE

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu The Times Higher Education’ın en iyi genç üniversiteler listesinde ilk sırada İsviçre’den Ecole Polytechnique Federale de Lausanne bulunuyor. İkinci sırada Güney Kore’den Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, üçüncü sıradaysa yine aynı ülkeden Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü var.

İLK 5’TE DOĞU ASYA’DAN 4 ÜNİVERSİTE VAR

En fazla kurumla listede temsil edilen ülkeler sıralamasında en başarılı ülke ise, 16 üniversitesiyle İngiltere’yi geride bırakmayı başaran Avustralya oldu. İngiltere 15 üniversitesiyle en başarılı ikinci ülke olurken Almanya ve ABD 7 kurumla üçüncü sırayı paylaştı. Listenin ilk 10’unda Doğu Asya ülkelerinden birçok üniversite yer aldı. Güney Kore, Singapur, Hong Kong ilk 5’te dört yükseköğretim kurumuyla temsil edildi.

50 yaş altı en iyi üniversiteler sıralaması ilk 20:

Türkiyeden 3 üniversitenin büyük başarısı

TÜRKİYE 7’NCİ

Listede en fazla kurumla temsil edilen ülkeler sıralamasında Avusturya ve Danimarka’yı geride bırakarak 7’nci olan Türkiye’nin 2015’teki atağına dikkat çeken The Times Higher Education editörü Phil Baty, “Sabancı, Bilkent ve Koç üniversiteleri sadece çok genç değil, aynı zamanda özel üniversiteler. Bu özgürlük ve esneklikten kendilerini daha atik ve hassas yollarla oyunda tutmak için faydalanıyorlar” dedi.

Türkiye’nin gururu olan 3 üniversitenin rektörleri ise, başarılarını şöyle değerlendirdi:

Prof. Dr. Nihat Berker (Sabancı Üniversitesi Rektörü): “Sabancı Üniversitesi’nin başarısı, kuruluşundan itibaren oluşturduğu iklim ile araştırma sürecine verdiği önemin, araştırma temelli eğitim anlayışının ve yaptığı yatırımların sonucu.”

Prof. Dr. Abdullah Atalar (Bilkent Üniversitesi Rektörü): “Dünya standartlarında başarılı olmak için çalışıyoruz. Dünya üniversitelerine ait birçok sıralama yapılıyor. Önemli olan artık birden fazla Türk üniversitesinin bu sıralamalarda yer alması. Ayrıca bu üniversiteler her yıl başarı sıralarını daha üstlere taşıyor.”

Prof. Dr. Umran İnan (Koç Üniversitesi Rektörü): “Elbette üniversitelerimizin dünya standartlarında çok ileride bulunan üniversitelerle aynı kulvarda koştuğunu görmek açısından çok değerli. Çok saygı duymakla birlikte, sıralamaların bizi gerçek hedeflerimizden alıkoymasına ya da saptırmasına izin vermeden, her zamanki gibi çıtayı daha da yukarı çekmek için çalışmaya devam edeceğiz.”

ÜLKELER VE TEMSİL EDİLEN ÜNİVERSİTE SAYILARI

1-Avustralya 16
2-İngiltere 15
3-Almanya 7
3-ABD 7
4-İspanya 6
5-Fransa 5
6-Kanada 4
7-Türkiye, Portekiz, Güney Kore, İsveç, Tayvan, Finlandiya 3

Güney Kore, Singapur, Hong Kong ilk 5’te dört yükseköğretim kurumuyla temsil edildi.

False