GeriEğitim Türkiye Bursları’na 51 bin başvuru yapıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye Bursları’na 51 bin başvuru yapıldı

Türkiye Bursları’na 51 bin başvuru yapıldı
refid:23461454 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Yurtdışından Türkiye’ye yükseköğretim için gelmek isteyen öğrencilere sağlanan bursa birçok ülkeden 51 bin kişi başvurdu.

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) her yıl yurt dışından Türkiye’ye yükseköğretim için gelmek isteyen öğrencilere verdiği 'Türkiye Bursları'na bu yıl 51 bin kişinin başvurduğunu duyurdu. Başvuru süresi 6 Haziran’da dolan burslara 27 bin önlisans-lisans öğrenicisi başvururken, 24 bin öğrenci ise yüksek lisans-doktora seviyesinde müracaat etti. 'Türkiye Bursları' resmi internet sitesine toplam 140 bin kişi girerek üyelik oluşturdu. Önlisans-lisans bursu için en çok başvuruyu Afganistan ve Somali yaparken, yüksek lisans ve doktora bursuna en çok başvuru Pakistan, Filistin, Somali, Afganistan gibi ülkelerden geldi. YTB başvuruların son 20 yılın en yüksek rakamına ulaştığını belirtti.

Türkiye, 20 yıldır bu ülkede yükseköğretim görmek isteyen uluslararası öğrencilere burs imkanı sağlıyor. Daha önce devlet ve hükümet bursları adı altında öğrencilere tahsis edilen burslar, geçen yıl Türkiye Bursları ismiyle tek bir çatı altında toplandı. YTB tarafından 70 ülkenin burs sistemi incelenerek markalaştırma çalışması yapılan burslara yönelik başvurular, başarıyı esas alan bir sistemle değerlendiriliyor. Bu yıl yaklaşık 4 bin öğrenciye burs vermeyi hedefleyen kurum, 140 ülkeden gelen lisans öğrencileri için aylık 500 TL, yüksek lisans öğrencileri için 750 TL ve doktora öğrencileri için 1000 TL burs imkanı sağlıyor.

“Yurtdışında okumak isteyen kişiler için Türkiye ayrı bir kapı olmaya çalışıyor”

Türkiye’nin bulunduğu bölgede bir eğitim merkezi olması için çalıştıklarını söyleyen YTB Başkanı Kemal Yurtnaç, “Her sene bize 9-10 bin civarında müracaat olurdu. Geçen sene sistemi yeniden dizayn edince bu sayı 51 bine çıktı. Demek ki, yurtdışında okumak isteyen kişiler için Türkiye ayrı bir kapı olmaya çalışıyor. Bunu sadece burslu öğrenci olarak değerlendirmek istemiyoruz” dedi.
Afrika’dan geçen sene alınan burslu öğrenci sayısının 1000’i bulduğunu hatırlatan Yurtnaç , Avrupa’dan ise az öğrenci geldiğini belirterek şunları söyledi:
“Gelecek yıllar için hedef koyduk. Özellikle Avrupa’dan, Amerika’dan, Avustralya’dan yüksek lisans ve doktoraya daha öncelemek istiyoruz. Bu bizim vatandaşlarımız için değil. Vatandaşımız olmayanlara yönelik burs programını da biz yönetiyoruz. Başvuruları internet ortamına taşıdık, radyolarda tanıtım programları yaptık.”

“Biz Türkiye’deki fırsatları bilmiyorduk”

Ankara’da bulunan ülkelerin büyükelçileri ile yaptıkları görüşmeleri de anlatan Yurtnaç, Kolombiya örneğini vererek şöyle konuştu:
“Geçen hafta Kolombiya’nın Ankara’daki Büyükelçisi geldi. Kolombiya’dan bu sene 160 müracaat var. Büyükelçi bizi ülkesine davet etti. Ülkesinin fırsatlarını belirtti. Bugüne kadar 10 kişi müracaat etmiş 20 senede, bu sene 160 kişi başvurdu. Biz Türkiye’deki fırsatları bilmiyorduk dediler. Bu sayının artarak devam edeceğini bildirdi bize. Biz de ona göre daha fazla burs vereceğiz Kolombiya’da. Afrika’nın çeşitli ülkeleri, Güney Amerika’dan olsun, ilk sene biz bu çevremizi hedef almıştık. Önümüzde sene içerisinde Afrika, Güney Amerika ve Avrupa’dan da buraya öğrenci gelmesi için çalışmalar yapacağız. Burs bir ikramdır. O ikramı da başarılı öğrencilere vereceğiz.”

Hedef Türkiye’yi eğitim üssü haline getirmek

Dünya’da 3,5 milyon civarında uluslararası öğrencinin olduğunu anlatan Yurtnaç, “Bunun yüzde 20’si Amerika’da. Türkiye’de bu sayı yüzde birin altında, bu sayı yüzde 0,7. Bizim amacımız fırsatları arttırarak Türkiye’yi bir eğitim üssü haline getirebilmek. Bu çerçevede yaptığımız çalışmalar hızlandı. Amerika ve İngiltere bu konuda bir marka olmuş. Çin, Hindistan, Malezya üniversite öğrencilerinin yoğun olarak bulunduğu yerler. Bizim amacımız bu yüzde 0,7’yi arttırmaya çalışmak” diye konuştu.

Yurtnaç, Türkiye Bursları’na yapılan başvurularda yaşanan büyük artışın Türkiye’nin hem artan ekonomik gücü hem uluslararası alandaki siyasi gücünün sonucu olduğunu söyledi. Yurtnaç,“Türkiye’de güvenlik olmazsa, eğitim fırsatları olmazsa, üniversitelerin kalitesi az olursa, kimse Türkiye’ye dönüp de bakmaz. Öğrenci sayısındaki artışın sebebi bu. Fuarlar vesilesiyle hem diğer çalışma ziyaretlerinde diğer ülkelerin Eğitim Bakanlarını ziyaret ediyoruz. Okul ve üniversite yönetimlerini ziyaret ediyoruz. Türkiye’ye ilginin günden güne arttığını da görüyoruz. Nihayetinde aynı kültürden gelmişiz. Türkiye’de güvenli bir ortam var. Eğitim fırsatları iyi, dolayısıyla önümüzdeki yıllar içerisinde öğrencilerini Türkiye’ye göndereceklerini ifade ediyorlar bize” diye konuştu.


 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle