Türkçe becerisi 4 sınavla ölçülecek

Türkçe becerisi 4 sınavla ölçülecek

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört beceride yeterlilikleri ölçmeye yönelik Türkçe sınav yapmak için çalışma başlattıklarını söyledi.

Haberin Devamı

Bakanlık olarak ölçme ve değerlendirme süreçlerini sürekli iyileştirmek ve yeni yaklaşımları kullanmak istediklerini belirten Bakan Selçuk, şunları söyledi:

‘ÖLÇEMEZSEK İYİLEŞTİREMEYİZ’

“Özellikle Suriyelilere yönelik Türkçe öğretiminde bu sınavları kullanmayı planlıyoruz. Daha sonra öğrencilerimizin ana dil becerilerini ölçmek için de yaygın bir şekilde kullanacağız. Ölçemediğimiz süreçleri iyileştiremeyiz. Dille ilgili dört beceriyi birlikte ölçeceğiz ve değerlendireceğiz. Bu amaçla 81 ilimizdeki mevcut elektronik sınav merkezlerimizi kullanacağız. Ayrıca tüm illerimizde ölçme ve değerlendirme merkezlerimizin kurulumunu bu yıl sonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz. Bu merkezlerimizi de bu süreçte aktif kullanacağız.”

İLK TOPLANTI YAPILDI

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer başkanlığında Türkçe sınavla ilgili ilk toplantı düzenlendi. Toplantıya Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Sadri Şensoy, MEB Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Nilgün Çalışkan, MEB Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Bülent Çiftçi, Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Türkben, ilgili daire başkanları ve uzmanlar katıldı.

Toplantıda, her kurumun mevcut bilgi ve deneyimleri paylaşıldı. Bundan sonraki süreçte bilgi ve deneyimlerin karşılıklı paylaşımının sürdürülmesi kararlaştırıldı. 

Haberin Devamı

Lise sınavı için ikinci örnek sorular yayınlandı

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), sınavla girilen liseler için yapılacak merkezi sınav kapsamında ikinci örnek soru kitapçığını yayınladı. Kitapçıkta, sayısal ve sözel testlerin her biri için 25 soru olmak üzere toplam 50 soruya yer verildi. Örnek soru kitapçığına, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğ’nün internet sitesinden ulaşılabilecek. Bakanlık tarafından örnek soru kitapçığının ilki 24 Ekim’de paylaşılmıştı. MEB, her ay örnek soru kitapçığı yayımlamaya devam edecek. (Eğitim Servisi)

Haberle ilgili daha fazlası: