Tıp fakültelerine 12 bin 500 kontenjan

Güncelleme Tarihi:

Tıp fakültelerine 12 bin 500 kontenjan
Oluşturulma Tarihi: Ocak 06, 2016 14:40

YÖK, bu yıldan itibaren tıp fakültelerinin kontenjanını 12 bin 500'ü geçmeyecek şekilde planladı.

Haberin Devamı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yetkililerinden alınan bilgiye göre, kurul, tıp fakültelerinin kontenjanıyla ilgili Sağlık Bakanlığı’nın taleplerini ve Türkiye'nin istihdam imkanlarını da dikkate alarak yeni bir planlamaya gitti.

Buna göre, Sağlık Bakanlığı’nın gelecek yıllarla ilgili planlamalarını göz önünde bulunduran YÖK, tıp fakültelerinin kontenjanlarını bu yıldan itibaren artırmama kararı aldı.

YÖK yetkililerince şu değerlendirmelerde bulunuldu:
"Tıp kontenjanlarını Sağlık Bakanlığı’nın talebi ve görüşlerini de dikkate alarak yeniden belirledik. Devlet ve vakıf üniversitelerinin tıp fakültelerinin toplam kontenjanı 12 bin 500'ü geçmeyecek şekilde planlanacak. Bu kontenjanın, Sağlık Bakanlığının planlamaları da dikkate alınarak 1-2 yıl içinde 12 bin 500'ü geçmeyecek şekilde düzenlenmesi planlanıyor. Devlet üniversitelerinin tıp fakültelerinin sayısında artış olsa bile bu kontenjan korunacak. Yeni tıp fakültesi açılsa bile bu kontenjan yeni fakültelere bölünerek dağıtılacak. Vakıf üniversitelerinde de kontenjan aynı şekilde belirlenecek."

Haberin Devamı

2015 yılında tıp fakültelerinin toplam kontenjanı 12 bin 259 olarak belirlenmişti.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!