GeriEğitim Telefon Kütüphanesi, 13 milyon dakika dinlendi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Telefon Kütüphanesi, 13 milyon dakika dinlendi

Telefon Kütüphanesi, 13 milyon dakika dinlendi

Türk Telekom tarafından 10 yıl önce hayata geçirilen Telefon Kütüphanesi uygulamasında bulunan içeriklerin bugüne kadar 13 milyon dakika dinlendiği açıklandı. Kütüphanede en çok beğenilen ve dinlenen eser ise Dostoyevskinin Suç ve Ceza isimli kitabı oldu.

Herkes için erişilebilir iletişim anlayışıyla Türk Telekom'un, Boğaziçi Üniversitesi GETEM (Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı) işbirliği ile 3 Aralık 2011 Dünya Engelliler Gününde hizmete sunduğu Telefon Kütüphanesi uygulaması, kitapların görme engellilere ulaşan sesi oldu. Kütüphane Haftası kapsamında paylaşılan bilgiye göre, kütüphanedeki içerikler bugüne kadar 13 milyon dakika dinlenirken, en çok beğenilen ve dinlenen Dostoyevskinin Suç ve Ceza isimli kitabı oldu. Uygulama, görme engelli kullanıcıların kitaplara ücretsiz ve sesli ulaşmasını sağlıyor.

EN ÇOK DOSTOYEVSKİNİN SUÇ VE CEZASI DİNLENDİ
Kitapların görme engelliler için dile geldiği projede, dünya edebiyatı klasiği olan Dostoyevskinin Suç ve Cezası en çok beğenilen ve dinlenen eser oldu. 29 Mart-4 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kütüphane Haftası kapsamında paylaşılan bilgiye göre; bugüne kadar 50 kategorideki 2000e yakın sesli kitap, 13 milyon dakikadan fazla dinlendi.

İLAÇ BARKODU VE PARA TANIMAYA KADAR BİRÇOK ÖZELLİK VAR
Telefon kütüphanesi uygulamasının görme engellilerin bilgiye erişebilmeleri için sürekli geliştirildiği bilgisinin yer aldığı açıklamada, uygulamanın özellikleriyle ilgili, Telefon Kütüphanesi uygulaması, görme engellilere sesli kitap dışında da kolaylıklar sağlıyor. Bu kapsamda 2017 yılında Türkiyede bir ilk gerçekleştirilerek uygulamaya eklenen Para Tanıma fonksiyonu, görme engellilerin ihtiyaç duydukları her an, internet bağlantısı gerektirmeden ve bir başkasına ihtiyaç duymadan ödemelerini güvenle yapabilmelerine olanak sunuyor. Aynı yıl uygulamaya d?hil edilen Tablolar Konuşuyor içeriği sayesinde kullanıcılar dünyaca ünlü tablolara sesli betimlemeli ulaşabiliyor. Uygulamanın bir diğer yeniliği ise sağlık alanında oldu. Telefon Kütüphanesinde 2020de RxMediaPharma İnteraktif İlaç Bilgi Kaynağı iş birliğiyle hayata geçirilen ilaç barkodu okuma özelliği ile bir ilke daha imza atıldı. Bu özellik ile 6 binden fazla ilacın kullanma talimatı sesli erişimle hizmete sunuldu.ÿ Ayrıca Telefon Kütüphanesi uygulaması içerisinde yer alan haber servisi, kullanıcıların dünya ve ülke gündemini anlık takip edebilmelerini sağlıyor. Diğer yandan, Türk Telekom tarafından geliştirilen ücretsiz Kitaplara Ses uygulaması ile dileyen herkes görme engelliler için gönüllü kitap seslendirebiliyor. Bugüne kadar yaklaşık 30 bine yakın gönüllünün kayıtlı olduğu uygulama üzerinden seslendirilen 570 bin sayfa kitap görme engellilere ulaştı denildi.

False