GeriEğitim Teknik öğretmenler kadro istiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teknik öğretmenler kadro istiyor

Teknik öğretmenler kadro istiyor
refid:26854039 ilişkili resim dosyası

Teknik ve Mesleki Eğitim mezunu bir grup öğretmen, öğretmen atamaları ve mühendislik tamamlama programında engeller olduğunu öne sürerek, engellerin kaldırılmasını talep etti.

Güvenpark'ta toplanan teknik ve mesleki eğitim mezunları, Milli Eğitim Bakanlığı önüne yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan Cengizhan Taşdemir, 28 Şubat sürecinde mesleki eğitime büyük bir darbe vurulduğunu öne sürerek, yaşadıkları mağduriyetin son bulması gerektiğini söyledi.

28 Şubat sürecinden bugüne kadar uygulanmayan 3795 sayılı kanununun yeniden uygulamaya konulduğunu hatırlatan Taşdemir, "Fakat yapı ressamlığı ve matbaa öğretmenliği gibi bölümler tamamlama hakkından yararlanamaması, mühendislik kontenjanlarının sınırlı olması ve mühendislik tamamlama programında aldığımız ve geçtiğimiz dersler sayılmadı. Almaya hak kazandığımız 'mühendislik' unvanına rağmen diplomalarımızda tamamlama eğitimi yazılması, mağduriyetimizi arttırıyor" dedi.

Mühendislik tamamlama eğitimi çalışmasının teknik öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi açısından çok büyük bir adım olduğunu belirten Taşdemir, yaklaşık 100 bin teknik öğretmenin sorunun ortadan kaldırılabilmesinin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten yardım beklediklerini söyledi.

Teknik ve Mesleki Eğitim fakülteleri için en büyük istihdam kaynağının Halk Eğitim Merkezleri olduğunu ifade eden Taşdemir, şunları söyledi:
"Halk Eğitim Merkezlerinde uzun zamandır atama yapılmıyor. Teknik ve Mesleki Eğitim mezunlarının meslek liseleri, halk eğitim merkezleri, İş-Kur gibi kurumlara öğretmen atanabilmelerinin önündeki engelin kaldırılmasını ve unvan sorunlarının çözülmesini istiyoruz. 28 Şubat mağduru hak sahiplerine haklarının iade edilmesini talep ediyoruz."

False