GeriEğitim Tatilde eğlence var
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tatilde eğlence var

Tatilde eğlence var

Öğrencilerin heyecanla beklediği Sömestr tatili geldi. Yaklaşık 18 milyon öğrenci karnelerini alarak yarıyıl tatiline çıkan öğrenciler için birçok yerde etkinlikler düzenleniyor.

Öğrenciler için tiyatro, resim, tasarım gibi farklı alanlarda çeşitli etkinlikler sunuluyor. İşte onlardan bazıları:

7-10 yaş arası çocuklar uzay kâşifi olacak

Maker Çocuk Yarıyıl Kampı’nda düzenlenecek City X Programı ile 7-10 yaş arası çocuklar birer uzay kâşifi olabilecek. Stanford Tasarım Okulu’nun tasarladığı City X Programı’nda çocuklar kağıt, kalem, oyun kartları, oyun hamuru ve 3D yazıcıları kullanacaklar. Oyunda; evrende üzerinde insanoğlunun yaşayabileceği yeni bir gezegen bulup, yeni bir koloni kurmak isteyen 40 uzay vatandaşı, karşılaştıkları sorunların çözümü için 7-10 yaş arasındaki “uzay kaşiflerinden” yardım isteyecekler.

25 Ocak - 29 Ocak  tarihleri arasında İstanbul Maker Çocuk Yarıyıl Kampı’nda düzenlenecek City X Programı’na www.makercocuk.com/#!smestr/cz7s adresinden kayıt olabilirsiniz.

‘Her Güne Bir Sanatçı’

Öğrencilerin resim, heykel, mimari ve tasarım alanında tarihe damgasını vurmuş sanatçılarla tanıştıracak olan ‘Her Güne Bir Sanatçı’ etkinliği de Akmerkez Alışveriş Merkezi’nde düzenlenecek. Program şöyle:

Tatilde eğlence var
25 Ocak Pazartesi: Özellikle kübist portrelerinde, çocukların da ilgisini çeken hayata farklı bakışını yansıtan Picasso, çocuklara portre çalışmalarında ilham verecek. Etkinliğe katılan minikler, farklı malzemeler kullanarak, tıpkı Picasso tablolarındaki gibi kübist portleri hayata geçirecekler.

26 Ocak Salı: Ziyaretçiler, renkler ve şekilleri kullanarak kendini ve ruh halini eserlerine aktaran Vincent Van Gogh’un dünyasına resimle yaklaşacaklar. Önce Van Gogh’un eserlerini inceleyecek olan çocuklar ardından sanatçının izini sürerek; farklı renklerle resim çalışması yapacaklar.

27 Ocak Çarşamba: Mozaik tekniğini kullanarak inanılmaz binalar ve mekanlar yaratan Antoni Gaudi tekniğiyle farklı, yaratıcı ve renkli bir çalışma yapacak olan çocuklar, binalar yaratamasa da boncukları kullanarak kolyeler, anahtarlıklar ve bardak altlıkları yapacaklar.

28 Ocak Perşembe: Türkiye’nin önemli baskı resim sanatçılarından Süleyman Saim Tekcan’ın eserlerini inceleneceği çalışmadan sonra onun kullandığı baskı resim tekniği ile yaratıcı bir çalışma yapılacak.

29 Ocak Cuma: Çocuklar Amerikalı sanatçı Alexander Calder gibi farklı malzemeler kullanarak, kendi mobil heykellerini yaratacaklar.

30 Ocak Cumartesi: Alman sanatçı Hannah Höch gibi çocuklarda bolca kesme ve yapıştırma yaparak kolaj tekniğinde portreler yapacaklar.

31 Ocak Pazar: Ünlü sanatçı Fransız sanatçı Georges Seurat gibi çocuklar da farklı boyuttaki noktaları kullanarak, renkli ve yaratıcı eserler yapabilecekler.

1 Şubat Pazartesi: Eserlerini, sadece boyaları/renkleri tuvale sıçratarak oluşturan Jackson Pollock, çocuklara duygularını ve hissettiklerini bu yöntemi biraz farklılaştırarak tuvale yansıtmasını konusunda ilham verecek. Sıçratma tekniği yerine sıkmayı kullanacak olan çocuklar bu etkinlik boyunca çok eğlenecekler.

2 Şubat Salı: Çocuklar en büyük yapı sanatçılarından Mimar Sinan’ı daha yakından tanıma fırsatı bulacaklar. Yaptığı bazı eserleri inceleyerek öğrendikten sonra İstanbul için değişik, renkli ve yaratıcı mimari eserler, binalar, kuleler ve köprüler tasarlayan çocukların hayal dünyası bu etkinlikle, sınırları aşacak.

3 Şubat Çarşamba: Roy Lichtenstein çizgi roman ve karikatürleri kullanarak çok farklı ve değişik eserler üreterek Pop Art akımının öncülerinden olmuştu. Pop Art Kolyeler etkinliğinde de çocuklar, sanatçının bu çizgisinden yürüyerek farklı, renkli ve yaratıcı kolyeler yaratılacak.

4 Şubat Perşembe: Çok farklı bir hayatı olan ve sokaklarda duvarlara resimler yapan Basquiat’nın “Six İcons” adlı kendi ikonlarını resmettiği eserinden yola çıkarak dev boyutta tablolar yapılacak. Çocukların boyundaki tablolar onları hem eğlendirecek, hem de sanata yaklaştıracak.

5 Şubat Cuma: Neo Pop sanatı içeren eserlerinde çok sade ama renkli ve bol desenli eserler yaratan Romero Britto’nun çalışmaları, çocukların tabaka/karton üzerine değişik kumaşlar ve boyalarla çok farklı ve eğlenceli bir çalışma yapmasına olanak sağlayacak.

Festival tadında program

Metroport Alışveriş Merkezi de “Mutlu olduğunuz yerde” sloganıyla yarıyıl tatilinde çocuklara adeta özel bir festival alanı hazırlayacak.

Çocuklar, 23 Ocak Cumartesi saat 15.30’ da  “Kış Rüyası” isimli çocuk tiyatrosu ile hem keyifli vakit geçirebilecek hem de sürpriz hediye kazanma şansına sahip olabilecekler.  24 Ocak Pazar ise tüm çocuklar yüz boyuma ve eğlenceli yarışmalarla hafta sonunun tadını çıkarabilecekler.

Bir sonraki hafta ise Barbie bebekler, arabalar, boyama kitapları, puzzle ve legolar gibi pek çok farklı hediye yine çocukları bekliyor olacak.

30 Ocak Cumartesi öğleden sonra “Barış Adası” tiyatrosu öğrencileri eğlendirirken eğitecek, 31 Ocak Pazar günü ise mavi tiyatro ile çocuklara özel etkinlikler gerçekleşecek.

 

False