'Tabuzede' ekibi tabulara karşı

Güncelleme Tarihi:

Tabuzede ekibi tabulara karşı
Oluşturulma Tarihi: Haziran 07, 2022 11:11

Bir grup öğrenci tabulara savaş açtı. Mezuniyet projesi için bir araya gelen 4 öğrenci “tabuzede” ismini verdikleri bir ekip kurup fakültenin kadınlar tuvaletinde ihtiyaç anında kullanılabilmesi için “askıda ped” uygulaması başlattı. Tabuzede ekibi aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek için kamusal alanda ‘neden saklıyoruz ki?’ diyerek ‘pedim elimde’ adlı bir kampanya da yürütüyor.

Haberin Devamı

Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Tasarımı ve Yönetimi Bölümü son sınıf öğrencileri Ece Özer, Tuğba Canbek, İlke Aslı Erdoğan ve Enes Beyaz konuşmaktan çekinilen konuların rahat rahat dile getirilmesi gerektiğine farkındalık yaratmak için yola çıktı. Her şeyin 3 kız arkadaşın parktaki sohbetiyle başladığını söyleyen Tabuzede ekip lideri Ece Özer sözlerine şöyle devam etti:

KENDİ ARAMIZDA KONUŞAMADIĞIMIZI FARK ETTİK
”Ekip arkadaşlarım Tuğba ve İlke ile oturup sohbet ediyorduk ve yıllardır tanışmamıza rağmen cinsel sağlık ve cinsel şiddet üzerine hiç konuşmadığımızı fark ettik. Daha sonra bu konuda yalnız olmadığımızı anladık. Konuşamamış olmanın bizde yarattığı olumsuz duyguları sineye çektiğimizi düşünerek, aslında okullarda ve toplumda çok az konuşulan cinselliği konuşulabilir kılmakla ilgili ne yapabiliriz diye birbirimize sorduk.

Haberin Devamı

ORTAK DERDİMİZ MEZUNİYET PROJEMİZ OLDU
En azından kendi aramızda buna dikkat etmemiz gerektiğini düşünürken aklımıza mezuniyet projesi geldi. Proje geliştirme dersinde var olan problemler üzerine daha önce yapılmamış bir kampanya yürütmemiz gerekiyor. Biz de tabularla ilgili sadece kendi aramızda konuşmak yerine bunu ders için bir projeye dönüştürelim dedik. Konuştuğumuz konuları hedef kitleye objektif olarak aktarabilmek için bünyemize bir erkek üye katmayı düşünüyorduk. Enes de bu konular üzerine çalıştığı için pazılın eksik parçası gibi aramıza katıldı.

TABULARDAN MUZDARİP ‘TABUZEDELER’
Önce bir sosyal medya hesabı açtık. İsmini ‘kazazede’ kelimesinden esinlenerek, tabulardan muzdarip birey anlamına geldiğini düşündüğümüz ‘tabuzede’ koyduk. Orada kendi tasarımımız olan grafiklerle tabulara karşı mesajlar yayınladık.

Tabuzede ekibi tabulara karşı
FAKÜLTEDE HERKESE ÜCRETSİZ PED
‘Askıda ped’ projesi için fakülte binasındaki 4 tuvalete ‘reglin farkındayız’ yazılı afişler asıp ihtiyaçları kadar kullanabilmeleri için hijyenik pedler bıraktık. Bunu önce öğrenci bütçesiyle kendi cebimizden karşıladık daha sonra ilgi gördü ve sponsor arayışına girdik ve pedleri bu şekilde temin ettik. Okulumuzda insanlar ihtiyaçları kadar pedi ücretsiz alabiliyorlar.

Haberin Devamı

BİR DİĞER PROJE 'PEDİM ELİMDE'
Ortaokul ve lise yıllarımda regl demeye bile utanıyordum. Kendi adıma önce dilimi değiştirip hayatımda bu kelimeye yer verdim. Sonrasında toplum içinde tuvalete giderken hep ceplerime, kazağımın içine saklardım. Bunun utanılacak bir şey olmadığını, sağlıklı olan kadınların bunu her ay yaşadığını kendi aramızda konuştuk. Bu konuda cesur olmak için ‘pedim elimde’ diye bir hareket başlattık. İstedik ki herkes toplum içinde saklama baskısı yaşamadan, bunun temel ihtiyaç olduğunu düşünerek hareket edebilsin. Ahlaksızca bir şey olmadığını göstermeye çalışıyoruz.

“GELEN MESAJLARDAN ÇOK MUTLUYUZ”
Hedef kitlemiz 18-25 yaş arasıydı ama çok fazla yetişkinin de bize ulaştığını çalışmalarımızı takdir ettiğini gördük. 50 yaşlarında bir adam ‘sizin yaşlarınızda bir kızım var bu konuda ne kadar bilgisiz olduğumu fark ettim’ deyince önemli bir işe koyulduğumuzu fark ettik. Okulumuzdaki ped projelerimize ise öğrencilerden ve hocalarımızdan geri dönüşler çok olumlu oldu.

Haberin Devamı

EKİP OLARAK DEVAM EDECEĞİZ
Toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek için “hayır, hayırdır’ gibi mottolarımız var. Bu tarz çalışmalar için hep birlikte çalışıyoruz ve ekip olarak iyi bir uyum yakaladık. Bu dönem mezun olacağız ve ilerde de bir arada devam etmeyi düşünüyoruz. Birkaç farkındalık projemiz daha var onları da kurumların bünyesine dahil olarak hayata geçirmek istiyoruz.”

Haberle ilgili daha fazlası: