SPK sınavı ne zaman, kimler katılabilir? 2021 SPK (SPL) lisanslama sınav tarihleri

SPK sınavı ne zaman, kimler katılabilir 2021 SPK (SPL) lisanslama sınav tarihleri

Bankalar, Aracı Kurumlar gibi sermaye piyasasında çalışmak isteyenlerin girmesi gereken bir sınav olan SPK sınavının ne zaman olduğu merak ediliyor. Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Müdürlüğü tarafından yaz dönemi lisanslama sınavlarının tarihi açıklandı. 2 Haziran’da son bulan sınav başvurularından sonra gün sayan adaylar, covid-19 önlemleri alınarak HES kodu ile sınava katılabilecek. Peki SPK sınavı nedir, ne işe yarar? SPK sınavı ne zaman, yılda kaç kez yapılıyor? İşte, 2021 SPK (SPL) lisanslama sınav tarihleri.

Haberin Devamı

Sermaye piyasasında çalışmak isteyen kişiler için yapılan bir sınav olan SPK lisanslama sınavının tarihleri merak konusu oldu. Başvuruları 2 Haziran’da son bulan sınav a katılacak olanlar, lisans belgelerini almak için girecekleri SPK sınavı ne zaman araştırmalarına hız kazandırdı. Haberimizde, SPK ile ilgili detaylı bilgilere ve 2021 SPK (SPL) sınav tarihlerine ulaşabilirsiniz.

SPK SINAVI NEDİR, NE İŞE YARAR?

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisanslama sınavı tek bir sınavdan ibaret olmamakla birlikte lisans almak için gerekli farklı konuları kapsayan bir sınavlar bütünüdür. Lisans belgeleri faaliyet alanı ve uzmanlık konusuna göre farklılık göstermektedir. Hangi faaliyet alanında çalışılmak isteniyorsa o alandaki sınavlara girilip başarılı olunması gerekir. Buna bağlı olarak SPK sınavları kağıt üzerinde yapılan ve e-SPL olmak üzere ikiye ayrılır.

SPK SINAVINA KİMLER GİREBİLİR?

Haberin Devamı

SPK lisans belgelerini üniversite mezunu olan herkes alabilir. Örneğin, bir ndüstri mühendisi Gayrimenkul Değerleme lisansını alabilir. Ya da bir hukukçu, Düzey 3 lisansını alabilir. SPK lisanslama sınavları, sermaye piyasası kurulu tarafından yapılan, sermaye piyasası alanında çalışmak isteyen personel, yönetici, türev araçlar personeli, değerleme uzmanı, kredi derecelendirme ve kurumsal yönetim derecelendirme uzmanı olarak çalışmak isteyenlerin mesleki yeterliliklerini, bilgi ve tecrübelerini gösteren lisans belgesini almak için yapılır. SPK sınavı, sermaye piyasasında çalışmak isteyenlerin (Bankalar, Aracı Kurumlar gibi) girmesi için gereklidir.

SPK SINAVI NE ZAMAN?

2021 yılı içerisinde kağıt ortamda yapılacak SPK lisanslama sınavları, Covid-19 salgınına karşı koruyucu önlemler alınarak 3-4 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Sınavlara ilişkin ayrıntılı bilgileri içeren Sınav Kılavuzuna www.spl.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.