GeriSözlük Rumuz ne demek? Rumuz nedir? Rumuz TDK kelime anlamı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rumuz ne demek? Rumuz nedir? Rumuz TDK kelime anlamı

Rumuz ne demek? Rumuz nedir? Rumuz TDK kelime anlamı
Abone Olgoogle-news

Rumuz, sanal alemde ya da gerçek hayatta ismini vermek istemeyen, takma isim kullanan, ayama ve lakap, yer tutucu anlamlarına da gelen sahte isimdir. TDK’ya göre rumuz, simge, temiz ve gizli anlamları olan işaret ve sözlerdir. Fakat günümüzde bu kullanımından farklı bir anlamda kullanılıyor.

Rumuz kelimesine cümle içinde kullanıldığı şekli ile farklı anlamlar yüklenebilir. Rumuz, simge, takma ad, sahte isim anlamına gelir.

 Rumuz Ne Demek?

 Rumuzun İngilizce karşılığı nickname’dir ve genellikle internet ortamında kullanılır. Rumuz, kullanarak bir kişinin bir hizmeti ya da bir şeyi gerçekleştirmek için kendine taktığı sahte bir isimdir. İngilizcedeki anlamı ile dilimizde yer eden rumuz, bu anlamı ile genellikle internet ortamında gerçek ismini kullanmak istemeyen kişiler aracılığı ile karşımıza çıkıyor. Rumuz, aynı zamanda günümüzde, TDK’daki sözcük anlamı ile simge, işaretler anlamında da kullanılıyor.

 Rumuz TDK Kelime Anlamı

 TDK sözlüğüne göre rumuz, simge, niteleyici, gizli anlamları olan bazı işaretler demektir. Fakat günümüzde internetin yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte rumuzun dilimizde kullanım şekli de değişti. Güncel kullanım olarak rumuz kelimesinin anlamı sahte ya da takma isim anlamına geliyor. Özellikle de internet ortamında diğer insanlarla iletişim kurmak isteyen ama bunu yaparken kendi ismini vermek istemeyen ve takma isim kullanan kişilerin kendilerine koydukları takma ismin adı rumuzdur. Şimdiki kullanım şekli ile İngilizcedeki nickname günümüzde rumuz olarak da kullanılıyor.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle