GeriSözlük Mabed ne demek? Mabed nedir? Mabed TDK kelime anlamı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mabed ne demek? Mabed nedir? Mabed TDK kelime anlamı

Mabed ne demek? Mabed nedir? Mabed TDK kelime anlamı
Abone Olgoogle-news

Kültürler birbirlerinden etkilenme özelliğine sahiptir. Hiçbir kültür başka kültürden etkilenmeden varlığını sürdüremez. Özellikle dil anlamında kültürler arası etkilenme oldukça fazladır. Türk dili de var olduğu günden bu yana birçok farklı kültür ile iç içe olduğu için farklı dillerden etkilenmiştir. Bunun sonucunda farklı sözcükler Türkçe de yer almaya başlamıştır. Bu sözcüklerden bir tanesi de mabet kelimesidir. Mabet kelimesi ile ilgili detayları derledik.

Kültürler ve dolayısıyla diller başka kültür ve başka dillerden etkilenerek bünyesinde yeni sözcükler barındırmaya başlar. Böylece dil zenginleşir. Türkçe de özellikle İslamiyet’in Türkler tarafından kabulünden sonra farsça ve Arapçadan oldukça etkilenmiştir. Türkçe dahil olan kelimelerden bir tanesi de mabet kelimesidir.

 Mabet Ne Demek?

 Mabet Türkçede sıkça kullanılan kelimelerden bir tanesidir. Birçok kişi tarafından anlamı bilinmeyen mabet kelimesi anlamı araştırılan kelimelerden biridir. Kısaca tapınak olarak bilinen mabet kelimesi daha geniş anlamıyla ibadet edilen mekan anlamında gelmektedir.

 Toplu olarak ibadet edilebilecek alanlara verilen isim mabettir. İbadethane ve tapınak anlamına da gelmektedir. Eski dönemlerde eğitim öğretim faaliyetlerinin yürütüldüğü yani okul olarak kullanılan yer olarak da mabetler kullanılmıştır. Yeni eğitimin alınan alanlar mabet olarak bilinmektedir.

 Mabet TDK Kelime Anlamı

 Türk dil kurumu tüm kelimeleri inceleyerek kelimelerin kökenleri ile ilgili çalışmalar yapar. Türk dil kurumu sözlüğünde de mabet kelimesi kısaca tapınak ve ibadet yapılan yer olarak geçmektedir.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle