GeriSözlük Sorumluluk Nedir Ve Ne Demek? Sorumluluk Tdk Sözlük Anlamı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sorumluluk Nedir Ve Ne Demek? Sorumluluk Tdk Sözlük Anlamı

Sorumluluk Nedir Ve Ne Demek? Sorumluluk Tdk Sözlük Anlamı

Yetişkinlik tanımına göre bireyin kendi sorumluluklarının farkında olması gerekir. Peki, bu sorumluluk tanımı ne olmaktadır. Sorumluluk tanımı hakkında ve sorumluluk hakkında sık sık sorular soruların başında Sorumluluk nedir ve ne demek? Sorumluluk TDK sözlük anlamı nedir? Soruları bulunmaktadır. Bu ve benzeri soruların cevabını sizler için derledik.

Sorumluluk bir bireyin her ne olursa olsun kesinlikle üstesinden gelebileceği bir olgu olmak zorundandır. Sorumluluk sahibi birey yapmış olduğu veya yapacak olduğu her türlü etki karşısında farkındalık bulundurmaktadır.

Sorumluluk Nedir ve Ne Demek?

Sorumluluk tanımının iyi öğrenilmesi için sorumlu olan bireyin neler yapabileceği bilinmelidir. Sorumlu bir birey eğer kendi veya kendine ait olan bir eşya ile ilgili bir problem var ise kaçmaya çalışmaz. Durup o sorunun üstesinden gelmek için mücadele vermeye başlar. Birey kendinin güvenebileceği yani arkasında kalan işlerin temizleneceğini bilmesine rağmen kimsesi yokmuş gibi temiz iş yapar.

Karşılaştığı sorunlarla mücadele yöntemi de sorumluluk sahibi olan bir birey için oldukça önemlidir. Bu birey kesinlikle sorumluluk gerektiren işler karşısında çözüm için haklı ve etik bir çaba içinde olmak zorundandır. Aksi takdir de tüm çabası ve öz verisi geçersiz olmaktadır. Bu nedenle sorumluluk sahibi olmak oldukça zordur. Aileler çocuklarının sorumlu olmaması için kesinlikle çocuklarını bazı sor koşullar karşısında yalnız bırakmalıdır. Bu sayede sorumlu ve etik prensip sahibi olan olgun bireylerin gelişmesi sağlanmaktadır.

Sorumluluk TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Sorumluluk kelimesinin Türk dil kurumuna göre sözlük anlamı şu şekilde olmaktadır. Kişi kendi davranışları veya yaptığı işin tüm sonuçlarını üstesine alması ile sonuçlanan etik aktivite denmektedir. Sonuçları üstlenmesi için ve sorumlu bir birey olunması için bireyin resmiyette yaş sınırı 18 olmaktadır.

 

False