GeriEğitim Sınava babalarıyla birlikte girdiler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sınava babalarıyla birlikte girdiler

Sınava babalarıyla birlikte girdiler

Yaklaşık 2 buçuk milyon adayın katılmasının beklendiği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bu sabah 10.15'de Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile başladı. Adayların büyük çoğunluğu sınava anne ya da babalarıyla birlikte geldi. Ancak anne babalar çocuklarından okul önlerinde ayrıldı. Sınava çocuklarıyla birlikte gelen iki baba ise ayrıcalıklıydı. Onlar TYT'nin yapılacağı binaya da çocuklarıyla birlikte girdiler. Çünkü onlar hem aday velisi hem de adaydı. Elazığ'da 41 yaşındaki Zülfü Kantarcıoğlu ve Mardin'de 58 yaşındaki Metin Yükseloğlu, sınav heyecanını çocuklarıyla birlikte yaşadı.

BABA OĞUL AYNI OKULDA YKS’YE GİRDİ
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sınava birlikte hazırlanan 58 yaşındaki Metin Yükseloğlu ve 18 yaşındaki oğlu Eren aynı okulda YKS’nin ilk oturumu olan TYT’ye girdi. Oğluyla birlikte sınav heyecanı yaşayacaklarını anlatan Metin Yükseloğlu, "Bütün öğrencilere başarılar diliyorum. Herkese hayırlı ve uğurlu olsun inşallah. Oğlumla beraber aynı sınava giriyoruz" dedi. Eren ise, “Bütün öğrencilere başarılar diliyorum. Babamla birlikte sınava gireceğiz, heyecanlıyız. Garip bir durum. Ben çalışırken arada babam yardımcı oldu. Arada ben de ona yardımcı oldum tabi" diye konuştu.

BABA KIZ BİRLİKTE SINAVA GİRDİLER
Elazığ’da 41 yaşındaki baba Zülfü Kantarcıoğlu, 19 yaşındaki kızı Sena Nur ile birlikte sınava girdi. Zülfü Kantarcıoğlu, “Benim hedefim yok ama kızım için uğraşıyorum. Beni görüp de biraz daha iyi yerlere gelmeye çalışsın. Ben yaşımı aldım ve aynı zamanda üniversite de okuyorum. Sosyal bilimler fakültesinde iki yıllık turizm ve otelcilik okudum, aynı zamanda dışarıdan tıbbi sekreterlik okuyorum. Şu an da tekrar kızımla birlikte sınava giriyorum. Bana bakarak daha yükseklere çıkmasını istiyorum. Heyecan var tabi. Bende dört yıllık bir bölüm daha tutturmaya çalışacağım. Eğer mühendislik falan olursa güzel olur. İkimizin de aynı okulda sınava girmesi bizleri daha fazla heyecanlandırdı. İnşallah kızım daha başarılı olur” dedi. Sena Nur Kantarcıoğlu ise “Bayağı heyecanlıyız. Babamla her zaman gurur duydum her zaman da benim yanımda oldu. Geçen yılda sınava birlikte girmiştik. O yerleşmişti ben bu sene daha iyisini yapmak için tercih yapmamıştım. Hayırlısı olsun. Depremden dolayı çalışmalarımda sıkıntılı oldu ama daha sonra toparlamaya çalıştık. Virüsün de başlamasıyla bayağı strese girdik, yetiştirmeme korkusu sardı ama inşallah yapacağız. Babam sayısalcı olduğu için matematikte bana yardımcı oldu” diye konuştu.

İKİSİNİNDE HEDEFİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ

Sınava babalarıyla birlikte girdiler

Antalya'nın Demre ilçesinde, Ali Rıza Yılmaz (50), oğlu Mehmet Ali Yılmaz (18) ile birlikte Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girdi. Ali Rıza Yılmaz, küçük yaşta çalışmaya başladığı için eğitimini tamamlayamadığını belirterek, "Bu kendimde büyük bir eksiklik olarak kaldı. Başarılı olursam makine mühendisliği okumak istiyorum" dedi.

Ali Rıza Yılmaz ve oğlu Mehmet Ali Yılmaz üniversite sınavına birlikte girdi. Evli ve iki çocuk babası Ali Rıza Yılmaz, 1982 yılında Demre Ortaokulu’nu bitirdi ancak öğrenimine devam etmedi. Geçen yıl açık liseden mezun olan Ali Rıza Yılmaz, bu yıl liseyi bitiren oğlu Mehmet Ali Yılmaz’la birlikte Kumluca’daÿYKS’ye girdi. Baba ve oğlu hedeflerini makine mühendisliği olarak belirledi. Ali Rıza Yılmaz, "Ailemin ekonomik durumunun iyi olmaması, ailenin tek oğlu olmam nedeniyle orta okuldan sonra eğitime devam etmedim. Ancak bu kendimde büyük bir eksiklik olarak kaldı. Çiftçi olarak birçok yeniliğe kendim imza attım. Birçok araç gereç ürettim. Yeni ilaçlama, sulama teknikleri buldum. 4 yıl önce açık liseye kaydoldum. Süresi içinde bitirdim. Öncelikle üniversite sınavına girmenin tadını yaşamak istiyorum. Bu tadı küçük oğlumla birlikte, aynı okulda sınava girerek yaşıyorum. Başarılı olursam makine mühendisliği okumak istiyorum. Çünkü elektrik ve inşaat dalında faaliyet gösteren bir aile firmamız var. Burada da birçok yeni uygulamalar yapıyorum. Makine mühendisliğine çok yakın olduğumu düşünüyorum" dedi.

Mehmet Ali Yılmaz da "Çok heyecanlıyım. Sınav heyecanının yanında, babamla aynı okulda sınava girmenin heyecan ve mutluluğunu yaşıyorum. Babamın başarılı olacağına yürekten inanıyorum. Çünkü çok disiplinli, kurallı ve çalışkan bir insan. En büyük idealim babamla aynı üniversitede okumak" diye konuştu.

False