Satrançta 'yataydan dikeye' geçiş

Satrançta yataydan dikeye geçiş

TSF Başkanı Gülkız Tulay, "Satrançta altyapı sorunumuz yok. Artık altyapıda yataydan dikey büyümeye yöneldik. Uluslararası organizasyonlara gönderdiğimiz genç sporcularımızdan kurulu takımlarımız mutlaka kupalarla, madalyalarla dönüyor. Ortaokul ve liseye gelindiğinde çocuklarda ve velilerde sınav kaygısı oluşuyor ve spordan uzaklaşılıyor" dedi.

Haberin Devamı

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay, Türkiye'nin Avrupa Satranç Birliği’nin (ECU) önemli organizasyonlarından Avrupa Kadınlar ve Dünya Okullar Satranç Şampiyonalarına ev sahipliği yaptığını söyledi. Kadınlar Satranç Şampiyonası’nda kadın büyük ustaların yanı sıra 13 yaşında sporcuların da Türkiye’yi temsil edeceğini belirten Tulay, "Milli takımımızda kadın büyük ustalarımızın yanında gelecek vadeden, tecrübe kazanacak, daha iyi puan alacağına inandığımız 13 yaşında Çisel Anaçoğlu gibi genç sporcularımız da var. Türkiye'de altyapı çok kuvvetli geliyor. Yönetim olarak göreve geldiğimizde, kendimize ülkenin dört bir yanına satranç sporunu yayma hedefi koyduk. Özelikle bu yıl ülkemizin Doğu, Güneydoğu ve Karadeniz bölgelerinden milli takım havuzuna çocuklarımızı aldık" diye konuştu.

Haberin Devamı

'ÇOK KUVVETLİ BİR MİLLİ TAKIM GELİYOR'
"Satrançta altyapıda uzun yıllardır yatay gelişim gösterdik" diyen Gülkız Tulay, şöyle devam etti:
"Milli Takım havuzuna giren sporcularımız ile de dikey gelişime geçtik. Çok kuvvetli bir milli takım geliyor. Uluslararası organizasyonlara gönderilen altyapılarda yetişmiş genç satranççılardan kurulu milli takımlar, mutlaka kupa ve madalyalarla dönüyor. Milli takım havuzuna giren gençlerin, Türkiye'yi ilerde başarıyla temsil edeceğine inanıyorum. Olimpiyatlar için genç sporcuları milli takıma katmaya devam edeceğiz. Kadınlar ve genel kategorilerinde genç sporcu takviyeleri yaptık. Bu sporcularımız gelecek için müthiş güven verdi. İyi bir milli takımın çatısını oluşturduk.

 

SINAV SİSTEMİ KAYNAKLI ZORLUKLAR
Altyapı sorunları bulunmuyor ancak öğrenim hayatı devam eden sporcular, sınavları nedeniyle çeşitli zorluklarla karşılaşıyor. Sınav sistemi nedeniyle tüm branşlarda olduğu gibi satrançta da bazı zorluklar yaşıyoruz. Temele indiğimizde Türkiye’de eğitim sisteminin sınav yoğunluğundan kaynaklı çocukların spora ya da sosyal faaliyetlere zaman ayıramama sorunu olduğunu görüyoruz. Bu yüzden çocuklarımızı küçük yaşlarda mümkün olduğunca satranca yönlendiriyoruz.

Haberin Devamı

Çoçukları okul öncesi programdan satranca başlatıyoruz. Ortaokul ve liseye gelindiğinde çocuklarda ve velilerde sınav kaygısı oluşuyor ve spordan uzaklaşılıyor. Milli Takım havuzunda sayı az olursa Milli Takıma çıkan sayı da az oluyor. Altyapı havuzumuzdaki sayıyı artırarak bu sorunu çözdük. TSF olarak ülke geneline yayılma politikamız sonucunda arkadan gelen çok güçlü bir ekip olduğu için biz bunun sıkıntısını yaşamıyoruz ve yaşamayacağız."