GeriAraştırma Sarkazm nedir ve sarkastik insan ne demek? Sarkazm örnekleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sarkazm nedir ve sarkastik insan ne demek? Sarkazm örnekleri

Sarkazm nedir ve sarkastik insan ne demek? Sarkazm örnekleri

Pek fazla bilinmeyen ancak merak edilen kelimeler içerisinde sarkazm geliyor. İnternette çok sık duyulan bu kelime aynı zamanda yaygın şekilde araştırılmaktadır. Peki, sarkazm nedir ve sarkastik insan ne demek? Sarkazm örnekleri üzerine tüm detayları derledik.

Genel olarak yenileyici bir tavırla alaycı bir şekilde konuşan kişilere genel olarak sarkazm denmektedir. Hem günlük yaşamda hem de birçok farklı alanda bu tür kişilere rastlamak mümkün. Tabii bu durumun belli bir dengesi vardır ve verilen tanım üzerinden her alaycı durum sarkazm olarak öne çıkmaz.

 Sarkazm Nedir?

 İnsanlar ile alaycı ve iğneleyici şekilde konuşan, birçok şeyi alaya alarak cevap veren kişilere sarkazm denir. Aynı zamanda kıvrak bir zekaya sahip olan insanlar şeklinde ifade edilen bu kişiler, verecekleri cevapları alaycı bir tavır üzerinden ele alır. Ancak elbette her türlü Alanya'da iğneci cevap sarkazm olarak ifade edilmez. Özellikle çevreye bakıldığı zaman her insan mutlaka etrafında bu tür kişiler görebilir. Üstelik bu kişiler en ağır konuları dahi nahoş ve alaycı sözler üzerinden iğneleyici şekilde ele alır. Tabii bu insanlar durumu öyle bir dengeler ki, insan kızsa mı yoksa gülümsese mi anlayamaz. Söz üzerinden yüksek beceriye sahip bu kişiler kıvrak bir zekaya sahiptir.

 Sarkastik İnsan Ne Demek?

 Sarkastik insan ile beraber sarkazm aynı anlam üzerinden ele alınmaktadır. Alaycı ve iğneleyici bir tavra sahip olan, kıvrak zekası üzerinden pek çok konuya bu şekilde cevap veren kişiler olarak anlatılmaktadır. Tabii bu kişiler her ne kadar en ağır konuları dahi alaycı bir tavır üzerinden karşılasa bile, çevresindekiler onlara pek fazla kızamaz. Çünkü en zorlu konular üzerinden bile kıvrak zekaları ile beraber mutlaka komik bir durum ortaya çıkarırlar. Üzülecek bir durum olduğunda dahi, onu komik yanına alaycı bir şekilde ele alan sarkastik kişiler, çevresindekileri zorla dahi Gülümse etmeyi başarır.

 Sarkazm Örnekleri

 Sarkazm hem iyi hem de kötü durumlar için ele alınır ve sarkastik kişiler tarafından kullanılır. Ancak ne olursa olsun ortak şekilde en ağır ve kötü durumlar, sarkastik kişiler bünyesinde alaycı bir biçimde cevaplanır. Böylece en moral bozucu durumlar dahi eğlenceli bir hale gelebilmektedir.

 Bu konuda sigara üzerinden bir örnek vermek mümkündür. Mesela sigara kullanan bir kişiye sarkastik bir kişi, ‘Bakıyorum ciğer sağlığını çok umursamıyorsun’ şeklinde cevap verebilmektedir. Aslında burada sigaranın insan sağlığına zararlı olduğu anlatılmak isteniyor ancak sarkastik kişi bunu alaycı bir tavırla cevaplıyor. O yüzden bu durum aynı zamanda sözlü İroni olarak da ifade edilmektedir.

 Sarkazm Nasıl Yapılır?

 Aslına bakılırsa sarkazm düşünce yapısına pek çok kişi doğuştan sahiptir. Yani sarkazm bütünüyle genetik ve karakter yapısından ortaya çıkar. Birçok olaylara değişik biçimlerde yaklaşırlar ve davranış gösteriler. Yani aynı zamanda bunun doğuştan bir yetenek olduğunu da ifade etmek mümkün. Yetenek olmasının sebebi ise en kötü ve ağır konuları ele alan sarkastik kişiler, karşısındaki insanları böyle durumlarda dahi güldürme becerisine sahip olurlar. Tabii sarkazm yapabilmek için belli başlı bazı unsurlar da ön plana çıkıyor. Bunları dikkat ederek herkes belli bir oranda sarkastik bir düşünce yapısına sahip olabilir.

 - Olaylara daha çok geniş açıdan bakmak gerekir.

 - İroni yapılmalıdır.

 - Olumsuz bir olayı olumlu şekilde dile getirmek önemlidir.

 - Mutlaka yapılacak olan ters cevap ile beraber karşıdaki kişi sinirlendirmemelidir. Tabii bu durum kurulacak cümle üzerinden gerçekleşir.

 Bu şekilde yukarıdaki kriterlere dikkat ederek sarkazm gerçekleştirmek mümkün.

False