GeriEğitim Sanatçılar sporcular ders verecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sanatçılar sporcular ders verecek

Sanatçılar sporcular ders verecek

Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki yıldan itibaren sektör temsilcileri ile birlikte sanat, spor ve müzik liseleri açmaya hazırlanıyor. Bu okulların özelliği kendi alanında STK, üniversite ya da ilgili kurumlarla birlikte uygulama yapmak. Ayrıca bu liselerde ünlü tiyatrocular, müzisyenler, halk ozanları, futbolcu ve basketbolcular öğretmenlik yapacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, önümüzdeki yıllarda sanat, spor ve müzik liselerinin sayılarının artacağını, bu okullarda meslek mensuplarının ders vereceğini açıkladı. Tekin, İstanbul Beykoz’da Türkiye Futbol Federasyonu ile birlikte açılan Meral-Celal Aras Spor Lisesi’nde federasyonun önerdiği futbolcuların ve teknik adamların ders verdiğini söyledi. Basketbol Federasyonu ile basketbol ağırlıklı okul kuracaklarını belirten Tekin, müzik ve tiyatro gibi birçok alanda da okul açmayı planladıklarını vurguladı.

Müsteşar Yusuf Tekin, bu okullarla ilgili düşüncelerini Hürriyet’e şöyle açıkladı:

Bu sene bizim için meslek liseleri çok kritik. Tematik meslek liseleri çok önemsediğimiz bir şey. İstanbul Şile’de ilk tematik lisemiz olan Türkiye Futbol Federasyonu Meral-Celal Aras Spor Lisesi var. Burada akademik dersleri biz veriyoruz. Akademik olmayan dersleri yani meslekle ilgili olanları da sektörden uzmanlar veriyor. Çünkü Futbol Federasyonu ile yaptığımız protokol gereği akademik dersler bizde, kalan meslek derslerinin bir kısmı Futbol Federasyonu’nda. Federasyon ne tür bir eğitime ihtiyaç duyuyorsa ona göre ders programını belirliyor. Örneğin fizyoterapist, terapist de derslere girebiliyor. 20 sene futbol oynamış, emekli olmuş eski futbolcu da gelip futbol dersi verebiliyor. Orada eğitim sağlıklı bir şekilde yürüyor. Ben size şunu iddia ediyorum: Türkiye’de 5 yıl sonra süper ligde futbol oynayan birçok kulüpte bu lise mezunları olacak.

BASKETBOL LİSESİ AÇILIYOR

Aynı uygulamayı şimdi basketbol alanında düşünüyoruz. Basketbol Federasyonu eski Başkanımızla görüşmüştük, şimdi bu yeni Başkan ile bu konuda da görüşme yapıyoruz. Kartal’da Spor Bakanlığı çok güzel bir spor kompleksi yapmış, yanında bizim bir arazimiz var, oraya okul kuracağız. Bir kız spor lisesi daha planlıyoruz, yani sadece kız sporcular burada olacak. Türkiye’nin her tarafından öğrenci gelecek, yatılı eğitim verecek.

SANAYİDE 30 YIL ÇALIŞAN USTA DA ÖĞRETMEN OLSUN

Sanayide 20-30 yıldır dahil olmuş bir usta gelsin çocuklara o dersi verebilsin. Akademik dersleri, mesleki derslerle ilgili kısmı da protokol imzaladığımız sektörlerle halledelim. Talim Terbiye’nin her kademe için okul yeterlilikleri kriteri zaten var. Lise temel yeterlilik düzeyi, asgari düzeyde lise mezunu öğrencinin sahip olması gereken kazanım sayısı tanımlanmış durumda. Biz akademik derslerde bunu veriyoruz. Bunu futbol lisesinde de, meslek lisesinde de, güzel sanatlar lisesinde de sağlayacağız. Bunun ötesinde fen lisesindeki öğrenci ile meslek lisesindeki öğrenci farklı destek alacak. Ama asgari standardı biz tespit etmiş olacağız. Temel dersler standart olacak.

Dayanıklılık gerektiren sporlarda tekvando, boks gibi alanlarda da eğitim veren bir lisemiz olsa. Bir tane de kız sporlarının yapıldığı bir lisemiz, atletizm lisemiz olsa. Bu lisedeki öğretmenler, akademik kadro tüm Türkiye’yi tarasalar. 8’inci sınıf öğrencilerini toplayıp yeteneklileri bulsalar. Erzurum’daki kar sporları lisesine Türkiye’nin her tarafından federasyonun belirlediği kriterlere göre seçilmiş öğrenci alınsa. 8 yıl sonraki olimpiyatlarda benim liselerimden mezun çocuklar olimpiyatlarda bizim adımıza yarışsa, çok iyi olur. Biz bunu başaracağız.

SIRADA BOKS, ATLETİZM, KAYAK FEDERASYONLARIYLA İŞBİRLİĞİ VAR

Ömrümüz yeter mi bilemiyorum. Ama biz başlamış oluruz, bizden sonrakiler devam etsinler. Boks, atletizm, kayak federasyonlarıyla görüştüm, hepsi hazır. Spor salonumuz, konferans salonumuz, sahilimiz; ne varsa biz hepsini açtık, buyursun gelsinler. Söyleyecek sözü olan, verecek bir şeyi olan herkesle protokol yapalım.

Bu okullara öğrenci alırken öncelikle yetenek sınavı yapıyoruz. Ancak bazen öğretmen bulmakta sorun yaşıyoruz. Öğretmenin tayini çıkıyor vs. Bu okullar benim gözümde proje okullar. Oraya futbol öğretmeni varsa ve tayini çıkmışsa yine futbol öğretmeni atanacak. Güzel sanatlar lisesine klasik müzik enstrümanı ile yetişmiş bir öğretmen ayrılmışsa aynı nitelikte öğretmenin ataması olacak.

Farklı güzel sanatlar liseleri açmayı planlıyoruz. Örneğin İzmir’de açacağımız güzel sanatlar lisesi tamamen sahne sanatları üzerine eğitim verecek. Onu da bu konuda en iyi olan bir sivil toplum kuruluşu ile birlikte açacağız. Aynı şekilde halk müziği, halk sanatları, yöresel sanatlar gibi alanlara yönelik liselerimiz olacak. Bunun alt dallarını bize gelecek taleplere göre oluşturacağız. Bir üniversite “Bizim konservatuvarımız var, şurada, şu nitelikte bir liseyi hayata geçirip destek verebiliriz” derse, onlarla protokol yapacağız ve aynı şeyi yürüteceğiz.

İSTANBUL’DAKİ FUTBOL LİSESİ ÖRNEK

2014-2015 eğitim öğretim yılında Beykoz’da 90 sporcu öğrenci ile eğitime başlayan Türkiye Futbol Federasyonu Meral-Celal Aras Spor Okulu’nun bu yılki kapasitesi 360. Yatılı bölümü olan, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir ilki gerçekleştirdiği okulun hedefi eğitimli ve donanımlı sporcular yetiştirmek. Öğrenciler haftada 30 saat kültür dersleri alıp, pazartesi ve salı günleri TFF ile uygulamalı derslere katılıyor. Diğer günlerde okuldaki kültür dersleri sonrası kulüplerine götürülerek kendi takımlarında çalışma yapıyorlar. Sporcu öğrencilerin haftalık gelişimleri de kayıt altına alınıyor. Milli takım ve kulüplere başarılı futbolcular yetiştirmek hedefleniyor. Okulda alanında uzman birçok isim görev yapıyor. İşte o isimler:
Proje Sorumlusu: Fatih Terim (Türkiye Futbol Direktörü), Proje Sorumlu Yardımcı Rasim Kara (Eski Beşiktaş kalecisi, teknik direktör) Planlama ve uygulamada görev alanlar: Sercan Görgülü (Futsal A Milli Takım Teknik Direktörü), İsmail Taviş (TFF Bölge Antrenörü), Necdet Ergün (TFF Bölge Antrenörü), Ersoy Sandıkçı (TFF Bölge Antrenörü), Bülent Akyıldız (TFF Bölge Antrenörü), Hüseyin Yeşildağ (TFF Temsilcisi), Alper Boğuşlu (A Milli Takım Kaleci Antrenörü), Özden Öngün (Kaleci Antrenörü), Emrah Karakovan (Kaleci Antrenörü), Aykut Karaman (Fizyoterapist), Gökhan Üçgül (Doktor), Hakan Kaya (Milli Takımlar Sosyal Gelişim Uzmanı), İlker Özbilek (TFF Proje Temsilcisi)

False