Sakıp Sabancı

Sakıp Sabancı

Kimilerine göre ’paranın baronu’, kimilerine göre zenginliği sevdiren adam’ kimilerine göre ise iyi bir oyuncu; ama bir gerçek var ki ülkemizin yetiştirdiği hayırsever, en güleç yüzlü, girişken ve sosyal, toplumun en çok ilgiyle izlediği medyatik sanayici, işadamı.

Haberin Devamı

SAKIP SABANCI FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

7 Nisan 1933 tarihinde Hacı Ömer Sabancı (1906-1966) ve Sadıka Sabancı(1910-1988)'nın ikinci çocuğu olarak Kayseri'nin Akçakaya köyünde doğdu.

Kardeşleri Ihsan (1931-1979), Hacı (1935-1998), Şevket, Erol ve Özdemir(1941-1996) Sabancı'dır.

Iş hayatına, Akbank’ta "stajyer memur" olarak başladı. Bankada yazı makinesi, hesap makinesi kullanmayı, tahsil fişi, tediye fişi ve makbuz kesmeyi öğrendi. 1948 yılında ilk kez Istanbul'a geldi, Sirkeci'deki Özipek Palas Oteli'nde kaldı. Üç yıl üstüste zatürre hastalığı geçirmesi nedeni ile liseyi bitiremeden okuldan ayrıldı (1950) ve aynı yıl kurulan Bossa Un Fabrikası'nda veznedar oldu; ardından da fabrikanın ticaret müdürü oldu (1955). Teyzesinin kızı Türkan Civelek ile evlendi (1957); Bossa Tekstil Fabrikasında Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaya başladı.

1964 yılındabüyük kızı Dilek dünyaya geldi ve aynı yıl Adana Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı oldu.Babası Hacı Ömer Sabancı Istanbul'da vefat etti; Türkiye'deki ilk poliester elyaf ve iplik fabrikası Sasa kuruldu (1966).Kardeşleriyle birlikte Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş.'yi kurarak Yönetim Kurulu Başkanı oldu (1967).Ikinci çocuğu Metin dünyaya geldi (1970). Zihinsel özürlü olarak dünyaya gelen Metin Sabancı'nın tedavisi için Amerika ve Avrupa'da pekçok hastane ve doktora başvuruldu. Tamamen iyileşme olanağı olmayan bu hastalıktan muzdarip pek çok gence yardım için 1976 yılında Erol Sabancı Spastik Çocuklar Tedavi ve Eğitim Merkezi ile 1996 yılında Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Eğitim Üretim ve Rehabilitasyon Merkezi kuruldu. 1973 yılında küçük kızı Sevil dünyaya geldi.

Haberin Devamı

O sırada Sabancı Holding Genel Koordinatörü olarak görev yapan Türkiye Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ısrarı üzerine Sabancı Holding Istanbul'a taşındı (1974). Anne Sadıka Sabancı'nın bütün malvarlığını bağışlaması ve Sabancı kardeşlerin katkılarıyla Hacı Ömer Sabancı Vakfı ’Vaksa’ kuruldu. Vakıf bugün, toplam 53 yerleşim merkezinde 112 kalıcı esere sahip, Türkiye'nin en büyük aile vakfıdır. Izmit Köseköy'de Lassa (Brisa) daha sonraki yıllarda da Türk sermayesi ile yurtdışındaki ilk banka olan Akınternational Bank(Sabancı Bank Plc.) Londra'da kuruldu (1981) ve Sakıp Sabancı Amerika'da Houston'da ilk kez kalp kapakçığı ameliyatı oldu.

1984 yılında Eskişehir Anadolu Universitesi tarafından ’onursal doktora’ ünvanı verildi; aynı yıl Stockholm'de Uluslararası Ticaret Odası Kongresi'nde Türkiye'yi temsil etti. ABD eski Başkanı Jimmy Carter ve eşi, Sakıp ve Türkan Sabancı'yı Emirgan'daki evlerinde ziyaret etti; Türk ekonomisindeki gelişmeleri, Avrupa'daki uluslararası firmaların ve bankaların temsilcileri ile Türkiye ile iş yapan Isviçre bankaları ve Isviçre firmalarının temsilcilerine aktarmak amacıyla Isviçre-Türk Derneği'nin Cenevre'de düzenlediği toplantıya konuşmacı olarakkatıldı; ilk kitabı ’Işte Hayatım’ yayınlandı; Mimar Sinan konusunda Fransa'nın ünlü Sorbonne Üniversitesi'nde konferans verdi (1985). Ertesi yıl, TÜSIAD'ın Yönetim Kurulu Başkanı oldu. 1987 yılında, şimdi Belçika Kralı olan Prens Albert Istanbul'a gelerek, Sakıp Sabancı'ya Emirgan'daki evi Atlı Köşk'te "Belçika Kraliyet Nişanı" takdim etti; TÜSIAD Yüksek Istişare Konseyi Başkanı oldu ve eşiyle birlikte ABD Başkanı Ronald Reagan ve eşini Beyaz Saray'da ziyaret etti. 1988’de aynı ziyaretini ikinci kez yaptı.

Haberin Devamı

1989 yılında babası Hacı Ömer Sabancı zamanında toplanmaya başlanan Resim ve Hat koleksiyonlarının sergilenmesi için SSCB Kültür Bakanlığı'nın daveti üzerine Moskova'da bir sergi açıldı. Bu sergi, sonraki yıllarda dünyanın en önemli müzelerinde segilenecek "Altın Harfler: Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nden Osmanlı Hat-Resim Koleksiyonu Sergisi" için bir mihenk taşı oldu.Amerika'da Houston'da ikinci kez kalp ameliyatı oldu. Japon hükümeti tarafından Sakıp Sabancı'ya "Kutsal Hazine Altın ve Gümüş Yıldız Nişanı" takdim edildi (1992).

Haberin Devamı

1993 yılında, 1988’de temeli atılan Sabancı Center, 1994’te Japon Toyota ve Mitsui ile yüzde 50/50 ortak olarak Türk otomotiv sanayiine yeni bir pencere açacak Toyotasa fabrikası Adapazarı'nda açıldı. Kardeşi Özdemir Sabancı elim bir saldırıda hayatını kaybetti (1996). Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından "Devlet Üstün Hizmet Madalyası" ile onurlandırıldı;Dünyaca ünlü gıda devi Fransız Danone ile yüzde 50/50 ortaklıkla Danonesa kuruldu. Fransız Hipermarket zinciri Carrefour ve Sabancı ortaklığı ile Carrefoursa Hipermarket Zinciri kuruldu (1997). "Altın Harfler: Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nden Osmanlı Hat-Resim Koleksiyonu Sergisi" New York'ta Metropolitan Müzesi'nde sergilendi. Böylece Metropolitan Müzesi'nde sergilenen ilk özel koleksiyon ünvanına sahip oldu (2000 yılında da Paris'te Louvre Müzesi'nde sergilendi); Du Pont firması ile ortaklaşa Arjantin ve Brezilya'daki endüstriyel iplik ve kord bezi fabrikaları satın alındı veKardeşi Hacı Sabancı vefat etti (1988).

Haberin Devamı

Sabancı Üniversitesi Istanbul’da açıldı; Çukurova Üniversitesi tarafından onbirinci onursal doktorasını aldı (1999). Sakıp Sabancı ve ailesi ABD Başkanı Bill Clinton'ın davetlisi olarak Beyaz Saray'a gittiler. Fransız Hükümeti,"Altın Harfler" koleksiyonunun Louvre Müzesi'nde sergilenmesini gerçekleştirerek Fransız-Türk kültür ilişkilerine yaptığı katkılar ve Fransa'nın önde gelen şirketlerinden Danone, Carrefour ve BNP ile sürdürdüğü başarılı ortaklıklarından dolayı, ElysZe Sarayı'nda yapılan törenle, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından Sakıp Sabancı'ya "LZgion d'honneur" şeref nişanı takdim edildi. (2001). 10 Nisan 2004 sabahı Sakıp Sabancı, tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi'nde, "böbrek tümörünün karaciğere atlaması" nedeniyle hayatını kaybetti (2004).

 

Haberin Devamı

SABANCININ İLKLERİ İÇİN TIKLAYIN

Haberle ilgili daha fazlası: