GeriAraştırma Rüptür nedir? Tıpta rüptür ne demek ve ne anlama gelir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rüptür nedir? Tıpta rüptür ne demek ve ne anlama gelir

Rüptür nedir? Tıpta rüptür ne demek ve ne anlama gelir

Rüptür, insan vücudu içerisinde yer alan herhangi bir organ üzerinde yırtılma görülme durumunu ifade etmektedir. Rüptürün kelime anlamının ne demek olduğunu, rüptür kelimesinin tıp dili içerisindeki anlamının ne olduğunu ve daha fazlasını sizler için derledik.

Reptür günümüzde özellikle tıp alanında sık sık kullanılan kelimelerden bir tanesini oluşturmaktadır. Bu sebepten dolayı reptür tıpta ortaya çıkmış bir kavramdır.

 Rüptür Nedir?

 Rüptür, yaygın olarak kullanılmakta olan bir kelime olmamaktadır. Rüptür kelimesi tıp alanında bir hayli yaygın kullanılabilen terimler arasında yer almaktadır. Rüptür, organlarda meydana gelen yırtılma durumlarını anlatabilmek için kullanılan bir ifadedir. İnsan vücudunda belli sebeplerden dolayı organlar üzerinde yırtık oluştuğunda ya da kopma yaşandığı zamanlarda bahsedilen durum doktorlar tarafından rüptür şeklinde değerlendirilmektedir.

 Tıp Dilinde Rüptür Ne Anlama Gelmektedir?

 Tıp alanı kapsamında hastalıklar ayrı bir şekilde isimlendirilmektedir. Doktorlar tıp alanında olmalarından dolayı, kimi hastalıkları çeşitli terimler ile anlatabilmektedir. Özellikle rüptür sözcüğü de hastalıklar için tercih edilebilen bir kelime olmaktadır. Organların zarar görmesi neticesinde yırtılma olmasından dolayı bu durum rüptür olarak değerlendirilmektedir.

 Reptür Kelimesine Hangi Örnekler Verilebilir?

 Reptür, önemli kavramlardan bir tanesidir. Rüptür, vücut içerisinde bulunan herhangi bir oluşumun çeşitli ve farklı etkenlerden dolayı gerilmesi sonucunda oluşan yırtıklara verilmiş olan isimdir. Kelime anlamı olarak bakıldığında ise yırtık manasına gelmektedir. Dalak gibi olan iç organların veya kaslar gibi yumuşak yapılı olan dokuların kırılmasını ya da yırtılmasını ifade etmektedir. Örnek olarak verilir ise; aşil tendonunda meydana gelen yırtılma durumuna aşil tendon rüptürü ismi verilmektedir.

False