GeriEğitim Robotik yarışmasına Türkiye damgası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Robotik yarışmasına Türkiye damgası

Robotik yarışmasına Türkiye damgası

Lise öğrencilerinin meme kanseri hastaları için geliştirdiği cep telefonu uygulaması, dünya çapında 882 takımın katıldığı global turnuvada yarı finale kaldı. İzmir Amerikan Koleji kız öğrencilerden oluşan “ACI 35 Robotik Takımı” yarı finallere kalan tek Türk takımı oldu

Dünya genelinde tüm takımların pandemi nedeniyle çevrim içi olarak katıldığı uluslararası robotik turnuvası FIRST Robotics Competition’a (FRC) Türk kız öğrenciler damga vurdu. İzmir Amerikan Koleji’nin (ACI) Robotik Takımı’nda yer alan kız öğrenciler, meme kanseri hastaları için geliştirdikleri akıllı telefon aplikasyonu ile dünyanın dört bir yanından katılan yüzlerce takım arasından yarı finale yükselme başarısı gösterdi.

TEK TÜRK TAKIMI
Dünya çapında 52 farklı grup içerisinde 882 takımın katıldığı Global Innovation kategorisinde, sunumlar Amerika merkezli ve uluslararası jüriler karşında gerçekleştirildi. İren Şerbetçioğlu, Yelda Erhan, İrem Kurtdemir, Melissa Selamet, Nisan Köse adlı beş kız öğrencinin takımlarını temsilen, İngilizce olarak sundukları “Ready, Set, Pink!” (Hazır, Ayarla, Pembe!) Projesi yarı finallerde yarışma hakkı kazandı. “ACI 35 Robotik Takımı”, global yarışmada yarı finale yükselen tek Türk takımı oldu.

HASTAYA DESTEK OLUYOR
ACI 35 Robotik Takımı’ndaki kız öğrencilerin ortaklaşa geliştirdiği, “Ready, Set, Pink!”; meme kanserine yakalanan hastaların, hastalık ve sonrası dönemde çok büyük önem taşıyan egzersiz, beslenme ve doktor iletişimini gerçekleştirmelerine yardımcı oluyor. Bu aplikasyon, kullanıcıya sunduğu kişisel özellikler ile hastalık ve hastalık sonrası dönemde hastaya destek oluyor, doktor ile hasta arasında bir köprü görevi görüyor.

False